On 23 August 2021, the Ministry of Economy and Finance issued a press release on the meeting of the Public Financial Management Reform Commission on monitoring the progress of the implementation of the third phase of the Public Financial Management Reform Program Plus 2 for the first half of 2021.
The meeting was held through a video conference with the participation of the leader and members of the Public Financial Management Reform Working Group of the Ministry of Economy and Finance and decided as follows: continued strengthening trust in the budget, continued strengthening of financial accountability, strengthening the effectiveness of linking budgets to policies, completing readiness towards accountability, achievement and support for sustainable reform programs, and the interconnectedness of other reforms.