Ministry of Education, Youth and Sport and Metfone singed a MoU to renew the agreement to provide free internet to schools nationwide
On 05 July 2016, at Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS) has a MoU signing to renew the agreement between the Ministry of Education, Youth and Sport (MoEYS) and Metfone, the Kingdom’s leading telecommunications company, to provide free internet to schools nationwide with the attendance of the representative of Minister of Education, Youth and Sport H.E. Hang Chuon Narong and Metfone’s general director, Nguyen Thanh Nhuong. Under the five-year project, Metfone will provide free online connections to all public schools, teacher training centers, universities, provincial educational departments and also the ministry’s headquarters in Phnom Penh. In total, Metfone will have over 1,000 free connections. Close to one million students, teachers and education staff will benefit from this program.