Press Release: Ambassador of Cambodia to Japan discusses cooperation with Tohoku university school of medicine
On 20 March 2026, Royal Embassy of Cambodia to Japan issued a press release on the Ambassador of Cambodia to Japan Discusses Cooperation with Tohoku University School of Medicine.
H.E. CHUM Sounry, Ambassador-Designate of the Kingdom of Cambodia to Japan, received a delegation from Tohoku University Graduate School of Medicine, led by Prof. Katsuhiro Yamaguchi, Chairman of Gyoukoukai Medical Corporation and Director of Ohashi Eye Clinic. The visit was arranged by H.E. TAI Susumu, Honorary Consul of Cambodia in Sendai and Adviser to Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, at the Royal Embassy of Cambodia in Tokyo.