Press release on a letter to inform about the discovery of chemical remnants in Cambodia and to seek OPCW’s assistance in this issue
On 01 November 2017, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on a letter of H.E. Senior Minister Prak Sokhonn wrote on 16 October 2017 to H.E. Mr. Ahmet Üzümcü, Director-General of the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW), with headquarters in The Hague, the Netherlands, to inform him about the discovery of chemical remnants in Cambodia and to seek OPCW’s assistance in this issue.