Press release on the implementation of the Law on Consumer Protection and Prakas on unfair contract clause in the real estate sector
On 30 June 2023, the Ministry of Commerce posted a press release regarding the Press release on the implementation of the Law on Consumer Protection and Prakas on unfair contract clauses in the real estate sector on their official social media site.
According to the press, the Ministry of Commerce has advised all real estate businesses to operate in accordance with the Law on Consumer Protection and Prakas on unfair contract clause in order to protect consumer rights and provide fair competition.