Press release on the official visit of Deputy Prime Minister Sok Chenda Sophea to the Philippines and the Fourth Meeting of Cambodia-Philippines Joint Commission for Bilateral Cooperation
On 29 August 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the official visit of Deputy Prime Minister Sok Chenda Sophea to the Philippines and the Fourth Meeting of Cambodia-Philippines Joint Commission for Bilateral Cooperation on their official website.
According to the press, H.E. SOK Chenda Sophea, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia, paid an official visit to the Philippines and co-chaired the Fourth Meeting of the Cambodia-Philippines Joint Commission for Bilateral Cooperation (4th JCBC) in Manila on 27-28 August 2024, at the invitation of H.E. Enrique A. Manelo, Secretary for Foreign Affairs of the Republic of Philippines.