Press release: Cambodia joined Lao PDR and Viet Nam in encouraging Private-Public Partnership for sustainable future
On 12 October 2024, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release regarding Cambodia joined Lao PDR and Viet Nam in encouraging Private-Public Partnership for sustainable future on their official website.
According to the press, on the morning of 10 October 2024, Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet delivered a keynote address at the Networking Breakfast Session with the Prime Ministers of Cambodia, Lao PDR, and Vietnam, held during the ASEAN Business & Investment Summit (ABIS) 2024.