Press release: The impacts on civilian areas, and casualties caused by Thailand’s aggression on Cambodia’s sovereign territory from 6:00 pm, 10 December until 7:00 am, 11 December 2025
On 11 December 2025, the Ministry of Interior (MoI) reported on Thailand’s continued military aggression, noting that cumulative civilian casualties since 7 December reached 10 killed and 60 injured. Over 197,754 displaced civilians were sheltering in state centers. Intensified shelling and F-16 air strikes damaged civilian infrastructure and forced 900 schools to close. The MoI urged the UN and international community to condemn the “brutal crimes” and demanded an immediate cessation of all illegal acts and full compliance with the ceasefire.