យុវតី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​​ចូលរួម​វេទិកា​ទី​ក្រុងប៉ារីស​ស្តី​ពី​សន្តិភាព​ឆ្នាំ​២០២២
ក្នុង​នាម​ជា​សមាជិក​នៃ​វេទិកា​អាយ​ស៊ី​ធី​និង​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​ (CamIDF)​ ខ្ញុំ​មានឱកាស​ដាក់​ពាក្យ​ចូលរួម​វេទិកា​ទី​ក្រុងប៉ារីស​ស្តី​ពី​សន្តិភាព​ (PPF)​ ជា​លើក​ដំបូង​។​ ខ្ញុំ​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ឱ្យ​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​លើក​ទី​ប្រាំ​ ក្រោម​គម្រោង​ដែល​មាន​ចំណងជើង​ថា​ “​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​សម្រាប់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ និង​ជនជាតិភាគតិច​“​ ដែល​នេះ​ពិតជា​ឱកាស​ដ៏​កម្រ​មួយ​។​ ក្នុង​នាម​ជា​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ខ្ញុំ​ជឿ​ថា​ ពួក​យើង​នឹង​ទទួល​បាន​អត្ថប្រយោជន៍​យ៉ាងច្រើន​ពី​គម្រោង​នេះ​ ព្រោះ​វា​នឹង​ជួយ​បង្កើន​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ទិន្នន័យ​ ព័ត៌មាន​ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​ខ្លួនឯង​។​ លើស​ពី​នេះ​ គម្រោង​នេះ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​ និង​បានឃើញ​ទូ​ទាំង​ពិភពលោក​។​ ខ្ញុំ​មានឱកាស​ជួប​និយាយ​ជាមួយ​អ្នកជំនាញ​ និង​អ្នកធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​។
ខ្ញុំ​មាន​សេចក្តី​សោមនស្ស​រីករាយ​ដែល​បាន​ស្លៀក​សម្លៀក​បំពាក់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​ និង​បង្ហាញ​គម្រោង​នេះ​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​លើក​ទី​៥​ ដែល​ប្រារព្ធ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ Palais​ Brongniart​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១​ និង​ថ្ងៃ​ទី​១២​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០២២​។​ វេទិកា​លើក​ទី​៥​ ផ្តោត​លើ​ការ​ពង្រឹង​លម្ហ​ពលរដ្ឋ​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​ សង្គម​ស៊ី​វិល​ ដូច្នេះ​ពួក​គេ​អាច​ដើរតួ​នាទី​ក្នុង​ការ​កំណត់​តុល្យភាព​អំណាច​ ពី​កម្រិត​អភិបាលកិច្ច​មូលដ្ឋាន​ដល់​សកលលោក​។​ លើស​ពី​នេះ​ទៀត​ គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​អំណាច​ដល់​ស្ត្រី​ និង​លើកកម្ពស់​សមភាព​យេ​ន​ឌ័​រ​ ត្រូវ​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ជា​ពិសេស​។​ គម្រោង​ចំនួន​ ៧០​ ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​ ហើយ​មានការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ចំនួន​ ៨០​ ដោយ​មាន​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ៤,៨០០​ នាក់​។​ ទោះបីជា​សមាជិក​ក្រុម​របស់​យើង​មានការ​មមាញឹក​ជាមួយ​អ្នក​ទស្សនា​នៅ​ស្តង់​របស់​យើង​ក៏​ដោយ​ ក៏​ខ្ញុំ​អាច​ប្រាប់​ពី​ការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​របស់ខ្ញុំ​ថា​ អ្នកចូលរួម​ពិតជា​ចាប់អារម្មណ៍​លើ​គម្រោង​របស់​យើង​។​ ខ្ញុំ​បាន​និយាយ​អំពី​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​របស់ខ្ញុំ​ វប្បធម៌​ ស្ថានភាព​អប់រំ​ សម្លៀក​បំពាក់​។​ល​។​ ការ​​យល់ដឹង​អំពី​បញ្ហា​​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​​គឺជា​បទ​ពិសោធន៍​ដ៏​ល្អ​មួយ​។​ យើង​ក៏​ធ្វើការ​ជាមួយ​គ្នា​ដើម្បី​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​ ជួប​មនុស្ស​ដែល​មាន​សក្តានុពល​ និង​មានឱកាស​និយាយ​ជាមួយ​អ្នកដឹកនាំ​ដើម្បី​ទទួល​បានការ​យល់​ដឹង​អំពី​របៀប​ដែល​ពួក​គាត់​អាច​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​មុន​ដោយ​ជោគជ័យ​។​ យើង​ត្រូវការ​អ្នកដឹកនាំ​ដែល​មាន​ឆន្ទៈ​ស្តាប់​គំនិត​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​ ហើយ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​យ៉ាង​ពិតប្រាកដ​ក្នុង​ការ​ដាក់​ដំណោះស្រាយ​ទាំងនោះ​ទៅ​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​។​
​ខ្ញុំ​បាន​និយាយ​ជាមួយ​កញ្ញា​ Macarena​ García​ Charad​ មក​ពី​គម្រោង​ “​ពង្រឹង​សិទ្ធ​អំណាច​ស្ត្រី​តាម​រយៈ​អាជីព​ក្នុង​បច្ចេកវិទ្យា​”​ ដែល​មាន​ស្តង់​ទល់មុខ​នឹង​ស្តង់​របស់ខ្ញុំ​ ប្រកបដោយ​ការ​លើកទឹកចិត្ត​។​ គាត់​គឺជា​អ្នកដឹកនាំ​គម្រោង​ដែល​គាំទ្រ​ស្ត្រី​ក្នុង​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ក្រុម​របស់​គាត់​ឱ្យ​បន្ត​ការ​សិក្សា​ផ្នែក​ ICT​ ។​ នៅ​ចុងបញ្ចប់​នៃ​ការ​សន្ទនា​របស់​យើង​ យើង​បាន​ចាប់ផ្តើម​ពិភាក្សា​អំពី​តម្លៃ​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា​អប់រំ​។​ គាត់​បាន​ប្រាប់​ខ្ញុំ​ថា​ គាត់​ចង់​បង្កើត​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ពិពិធ​ ជា​បរិយា​បន្ន​ និង​ប្រកួតប្រជែង​ជាង​មុន​ ដែល​បើកឱកាស​សម្រាប់​ស្ត្រី​ទាំងអស់​ឱ្យ​ដឹង​ពី​សក្តានុពល​របស់​ពួក​គេ​។​ ដោយ​វិធី​នេះ​ គាត់​សង្ឃឹមថានឹង​ជំរុញ​ទឹកចិត្ត​ស្ត្រី​កម្ពុជា​ ជា​ពិសេស​ស្ត្រី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ដែល​ស្នាក់​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​និស្សិត​ជន​ជាតិ​ដើម​​ (CCI)​ ដើម្បី​បន្ត​អាជីព​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​។​ ជំរុំ​ការងារ​បញ្ញា​វន្ត​​របស់​ស្ត្រី​បាន​​កំណត់​បញ្ហា​ប្រឈម​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ដែល​ស្រប​តាម​គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ (SDG)​ ដើម្បី​ព​ន្លឿ​ន​ដំណោះស្រាយ​​​។​ នៅ​ក្នុង​ការ​រៀនសូត្រ​របស់ខ្ញុំ​ទាក់ទង​នឹង​សន្តិសុខ​តាម​អ៊ីនធឺណិត​នៅ​សកល​វិទ្យាល័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​វិទ្យាសាស្ត្រ​កម្ពុជា​ (​ខេ​មតិច​)​ ខ្ញុំ​ជឿ​ថា​ការ​ចង់​ដឹង​ចង់​ឃើញ​គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​ដូច​គ្នា​ទៅ​នឹង​ការ​ដែល​ចូល​រួម​​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ដំណោះស្រាយ​ទាំងនោះ​ដើម្បី​ឱ្យ​​ពិភពលោក​របស់​យើង​ចាក​ចេញពី​សង្គ្រាម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ការ​គំរាមកំហែង​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ភាព​លំអៀង​នៃ​វិធីសាស្ត្រ​គណនា​ និង​ការ​បំប៉ោង​ព័ត៌មាន​ ហើយ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ដំណោះស្រាយ​ឌី​ជី​ថលស​កល​ ដែល​ទាំង​អស់នេះ​ធ្វើ​ឱ្យ​ខ្ញុំ​ចង់​ស្វែង​យល់​ឱ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​។​
ជា​ចុង​ក្រោយ​ ខ្ញុំ​ពិតជា​រីករាយ​ដែល​បាន​រៀនសូត្រ​ច្រើន​ និង​បាន​ចូលរួម​ជា​ផ្នែក​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​អស្ចារ្យ​នេះ​។​ ខ្ញុំ​សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​ CamIDF​ សម្រាប់​ការ​ផ្តល់​ឱកាស​ដល់​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ក្នុង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ជាស​កល​ និង​ដល់​អូ​ឌី​ស៊ី​ សម្រាប់​ការ​ផ្តល់​ឱកាស​ពិសេស​នេះ​ដល់​ខ្ញុំ​ក្នុង​ការ​និយាយ​ក្នុង​នាម​ស្ត្រី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​​អំពី​បញ្ហា​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​ក្នុង​វេទិកា​នេះ​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ជួយ​មើលថែ​ខ្ញុំ​បាន​យ៉ាង​ល្អ​។​