លទ្ធផល​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-​សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​លើក​ទី​២៦​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​បូក​បី​លើក​ទី​២៨​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​មេដឹកនាំ​ភាព​ជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ក្នុង​តំបន់​លើក​ទី​៥​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​បូព៌ា​លើក​ទី​២០​ និង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-​អង្គការសហប្រជាជាតិ​លើក​ទី​១៥
​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០២៧​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ បាន​ចេញផ្សាយ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​លទ្ធផល​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​នៅ​ទីក្រុង​គូ​ឡា​ឡាំ​ពួរ​ ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​។​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ទាំងនោះ​ដែល​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០២៥​ បាន​ជំរុញ​អាទិភាព​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​តំបន់​។​
ថ្នាក់ដឹកនាំ​នៅ​ក្នុង​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​-​សាធារណរដ្ឋ​កូរ៉េ​លើក​ទី​២៦​ បាន​អះអាង​ពី​ ភាព​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ និង​បាន​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​ រួម​ទាំង​តាម​រយៈ​ការ​បង្កើត​ បណ្ឌិត្យសភា​ឌី​ជី​ថ​ល​ថ្មី​មួយ​នៅ​កម្ពុជា​។​ តាម​រយៈ​វេទិកា​ជា​ច្រើន​ រួម​ទាំង​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​បូក​បី​លើក​ទី​២៨​ ថ្នាក់ដឹកនាំ​បាន​គូសបញ្ជាក់​ពី​តម្រូវការ​សម្រាប់​ ប្រព័ន្ធ​ពាណិជ្ជកម្ម​ពហុភាគី​និយម​ដែល​បើកចំហរ​ ដែល​ផ្អែក​លើ​វិធាន​ច្បាប់​ និង​ការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​តំបន់​ដើម្បី​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លង​ដែន​ និង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​ប្រព័ន្ធ​អ៊ីនធឺណិត​។​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​មេដឹកនាំ​លើក​ទី​៥​ បាន​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​អនុវត្ត​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​នេះ​ឱ្យ​បាន​ពេញលេញ​ ជាមួយនឹង​ផែនការ​ធ្វើ​ឱ្យ​កិច្ចព្រមព្រៀង​នេះ​កាន់តែ​ទំនើប​ត្រឹម​ឆ្នាំ​២០២៧​ ដោយ​ដាក់​បញ្ចូល​ សេដ្ឋកិច្ច​បៃតង​ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ ជា​ចុង​ក្រោយ​ នៅ​ក្នុង​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ី​បូព៌ា​លើក​ទី​២០​ កម្ពុជា​បាន​លើក​ឡើង​ពី​ សេចក្តី​ប្រកាស​រួម​គូ​ឡា​ឡាំ​ពួរ​ ជាមួយ​ប្រទេស​ថៃ​ថា​ជា​ភស្តុ​តាង​ដ៏​រឹង​មាំ​មួយ​នៃ​ការ​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ស្មុគស្មាញ​តាម​រយៈ​ ការ​គោរព​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ និង​ការទូត​។