លទ្ធផលនៃកិច្ចពិគ្រោះយោបល់ក្រៅផ្លូវការក្នុងទម្រង់ពង្រីក ស្តីពីការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងជាឯកច្ឆន្នប្រាំចំណុច
នៅថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ (MFAIC) បានចេញផ្សាយសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានស្តីពីលទ្ធផលនៃកិច្ចពិគ្រោះយោបល់ក្រៅផ្លូវការក្នុងទម្រង់ពង្រីក ស្តីពីការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងជាឯកច្ឆន្នប្រាំចំណុច (5PC) ដែលបានប្រារព្ធនៅទីក្រុងកូឡាឡាំពួរ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី។
នៅក្នុងកិច្ចពិគ្រោះយោបល់ក្រៅផ្លូវការក្នុងទម្រង់ពង្រីកស្តីពី 5PC រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាស៊ាន បានកោតសរសើរចំពោះ ភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់ម៉ាឡេស៊ី និងការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ប្រេសិតពិសេស ក្នុងការសម្របសម្រួលកិច្ចសន្ទនាជុំវិញបញ្ហាមីយ៉ាន់ម៉ា និងបានអំពាវនាវជាបន្ទាន់ឱ្យមាន ការបញ្ឈប់អំពើហិង្សាជាបន្ទាន់ និងលើកកម្ពស់ការផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ ជាពិសេសបន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏មហន្តរាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាក់ សុខុន បានរំឭកឡើងវិញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាចំពោះការជំរុញការអនុវត្ត 5PC ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា និងជួយមីយ៉ាន់ម៉ាដោះស្រាយវិបត្តិរបស់ខ្លួនតាមរយៈដំណើរនយោបាយដែលដឹកនាំ និងគ្រប់គ្រងដោយមីយ៉ាន់ម៉ាខ្លួនឯង។ ឯកឧត្តមក៏បានគូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃយន្តការត្រីភាគីអាស៊ាន និងត្រីភាគីក្នុងទម្រង់ពង្រីក ដើម្បីធានាឱ្យបាននូវវឌ្ឍនភាព សង្គតិភាព និងភាពស៊ីសង្វាក់គ្នា។ ក្រៅពីនេះ កម្ពុជាក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ម៉ាឡេស៊ីចំពោះការជួយដោះស្រាយជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ ហើយប្រទេសទាំងពីរបានឯកភាពរៀបចំកិច្ចប្រជុំ គណៈកម្មការចម្រុះសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី នៅឆ្នាំ២០២៦។