វគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីអំពីអក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​ទៅ​លើ​ប្រធានបទ​សុខភាព​សាធារណៈ​
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ១៥-១៦​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២១​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (ODC)​ បាន​ធ្វើ​សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​អំពី​ «អក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​ទៅ​លើ​ប្រធានបទ​សុខភាព​សាធារណៈ​»​ ប្រកបដោយ​ជោគជ័យ​។​ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​នៅ​ការិយាល័យ​អូ​ឌី​ស៊ីក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ដោយ​មាន​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ១១​ នាក់​ដែល​មក​ពី​មជ្ឈដ្ឋាន​ផ្សេងៗ​គ្នា​ រួម​មាន​អ្នក​សារព័ត៌មាន​ពលរដ្ឋ​ មន្ត្រី​អភិវឌ្ឍន៍​គម្រោង​ មន្ត្រី​ខាង​ស្រាវជ្រាវ​ និង​និស្សិត​នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ ដែល​ក្នុង​នោះ​មាន​អ្នកចូលរួម​ ០៥​ នាក់​ជា​ស្ត្រី​។​ ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​មាន​រយៈពេល​ ០២​ ថ្ងៃនេះ​ អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ជំនួយ​ពី​ US​ State​ Department​ តាម​រយៈ​វិទ្យាស្ថាន​ Institute​ for​ War​ and​ Peace​ Reporting​ (IWPR)​ ក្រោម​គម្រោង​ «ឃ្លាំង​ព័ត៌មាន​ឌី​ជី​ថ​ល​អំពី​កូ​វី​ដ​-១៩​ ដើម្បី​ប្រមូលផ្តុំ​ព័ត៌មាន​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​»​។​
​គោលដៅ​សំខាន់​នៃ​សិក្ខា​សិលា​បណ្តុះបណ្តាល​អក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​ទៅ​លើ​ប្រធានបទ​សុខភាព​សាធារណៈ​នេះ​ គឺ​ជំរុញ​វប្បធម៌​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​នៅ​កម្ពុជា​ទូលំទូលាយ​ ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ទៅ​លើ​ការ​វិភាគ​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ និង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​សុខភាព​សាធារណៈ​។​ ដោយ​ផ្តោត​ទៅ​លើ​គោលដៅ​ទាំងនេះ​ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើងជា​ពិសេស​ដល់​អ្នកចូលរួម​ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួក​គេ​មាន​សមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ស្វែង​យល់​ឲ្យ​កាន់តែ​ច្បាស់​អំពី​ទិន្នន័យ​ និង​ប្រើប្រាស់​វា​យ៉ាង​ស្ទាត់ជំនាញ​នៅ​ក្នុង​ការងារ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​របស់​ពួក​គេ​។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​ផ្តោត​លើ​ជំនាញ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ ការ​សម្អាត​ និង​ការ​ធ្វើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​ ជា​ពិសេស​ទាក់ទង​នឹង​ជំងឺ​កូ​វី​ដ​-១៩​ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ លើស​ពី​នេះ​ទៅ​ទៀត​ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ក៏​មាន​គោលបំណង​ឲ្យ​អ្នកចូលរួម​មាន​សមត្ថភាព​ដាក់​បញ្ចូល​ទិន្នន័យ​ទៅ​ក្នុង​ការ​សរសេរ​ពី​ព្រឹត្តិការណ៍​ ឬ​រឿងរ៉ាវ​ផ្សេងៗ​ដែល​អាច​ឈាន​ដល់​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ទៅ​សាធារណៈ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​។​
​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​ចាប់ផ្តើម​ដោយ​មាន​សុន្ទរកថា​បើក​ពី​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ ដែល​ជានា​យក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ នៅ​ក្នុង​សុន្ទរកថា​នេះ​ដែរ​ លោក​បាន​គូស​បង្ហាញ​ពី​តួនាទី​សំខាន់​នៃ​ទិន្នន័យ​ និង​វិធីសាស្ត្រ​ដែល​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ទៅ​ដល់​សាធារណជន​។​ ក្នុង​ន័យ​នេះ​ លោក​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​អំពី​សក្តានុពល​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​សុខភាព​សាធារណៈ​ ជា​ពិសេស​ក្នុង​បរិបទ​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​ជំងឺ​រាតត្បាត​សកល​កូ​វី​ដ​-១៩​។​ លោក​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ តាម​រយៈ​ការ​ទទួល​បាន​ជំនាញ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ ការ​សម្អាត​ និង​ការ​ធ្វើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ពី​ទិន្នន័យ​ អ្នកចូលរួម​នឹង​អាច​មាន​សមត្ថភាព​សរសេរ​អត្ថបទ​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ទិន្នន័យ​ដោយ​ខ្លួនឯង​បាន​ក្នុង​របៀប​មួយ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​គួរ​ឲ្យ​ទុកចិត្ត​បាន​ និង​មាន​ភាព​ទាក់ទាញ​ជាង​មុន​។​
​បន្ទាប់​ពី​សុន្ទរកថា​របស់​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ កិច្ច​បន្ទាប់​នៅ​ក្នុង​វគ្គ​ទី​ ១​ លោក​ ហៀ​ង​ កុសល​ ដែល​ជា​អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ខាង​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ចូល​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​។​ នៅ​ក្នុង​វគ្គ​ដំបូង​នេះ​ លោក​បាន​បង្ហាញ​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​អំពី​ទិន្នន័យ​ ដូច​ជា​ប្រភេទ​នៃ​ទិន្នន័យ​ និយម​ន័យ​នៃ​ទិន្នន័យ​បើកចំហ​ និង​សារៈសំខាន់​របស់​វា​ ក៏​ដូច​ជាវ​ដ្ត​នៃ​តម្លាភាព​ផ្អែក​លើ​ទិន្នន័យ​បើកចំហ​។​ បន្ទាប់​មក​ លោក​បាន​ភ្ជាប់​ចំណេះដឹង​ទាំងនេះ​ទៅ​នឹង​ទិដ្ឋភាព​ពិត​ជាក់ស្តែង​ ដោយ​លោក​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ឧទាហរណ៍​មួយ​ចំនួន​នៃ​ព័ត៌មាន​ដែល​មាន​ផ្ទុក​នូវ​ទិន្នន័យ​ផ្សេងៗ​។​ គោលបំណង​នោះ​ គឺ​ដើម្បី​ពង្រឹងសមត្ថភាព​របស់​អ្នកចូលរួម​ក្នុង​ការ​បែងចែក​នូវ​អ្វី​ដែល​ជា​ព័ត៌មាន​ដែល​ងាយស្រួល​សម្រាប់​អ្នក​អាន​ និង​អ្វី​ដែល​មិន​ងាយស្រួល​សម្រាប់​អ្នក​អាន​ ក៏​ដូច​ជា​យល់​ដឹង​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ព័ត៌មាន​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ទិន្នន័យ​ផង​ដែរ​។​
​បន្ទាប់​មក​ទៀត​ លោក​ បាន​ ចន្ទ​ផល្លា​ ជា​អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ខាង​ផ្នែក​សង្គម​នៃ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ពី​បច្ចេកទេស​ជា​ច្រើន​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ស្វែងរក​ទិន្នន័យ​លើ​ប្រព័ន្ធ​អ៊ី​ន​ធឺ​ណេ​ត​។​ ក្រៅពី​ទទួល​បាន​គន្លឹះ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ទិន្នន័យ​ហើយ​ អ្នកចូលរួម​ក៏​បាន​សិក្សា​អំពី​ប្រភព​ទិន្នន័យ​ថ្មីៗ​បន្ថែម​ទៀត​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ប្រធានបទ​។​ នៅ​វគ្គ​បន្ទាប់​ មានការ​បង្ហាញ​អំពី​ទម្រង់​ទូទៅ​នៃ​ទិន្នន័យ​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ដោយ​ លោក​ ឡុ​ច​ កល្យាណ​ ជា​អ្នកជំនាញ​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​GIS​ នៃ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ លោក​ កល្យាណ​ បាន​ពន្យល់​យ៉ាង​ពិស្តា​អំពី​ទម្រង់​នៃ​ទិន្នន័យ​ ប្រភេទ​នៃ​ឯកសារ​ ព្រមទាំង​ណែនាំ​ពី​កម្មវិធី​កុំព្យូទ័រ​មួយ​ចំនួន​សម្រាប់​ប​ម្លែ​ង​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ពី​ឯកសារ​ PDF​ ទៅ​ជា​ទិន្នន័យ​ដែល​មាន​ទម្រង់​កំ​ព្យូ​ទ័​រអា​ច​អាន​បាន​។​
​ខណៈ​ដែល​អ្នកចូលរួម​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹង​ជា​មូលដ្ឋាន​អំពី​ទិន្នន័យ​ មន្ត្រី​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​GIS​ របស់​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ លោក​ វង្ស​ ពិ​សិទ្ធ​ បាន​ផ្តល់​វគ្គ​បច្ចេកទេស​បន្ថែម​ទៀត​ស្តី​ពី​ជំនាញ​សម្អាត​ទិន្នន័យ​។​ លោក​ ពិ​សិទ្ធ​ បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​ស្តង់ដារ​នៃ​ទិន្នន័យ​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ ដែល​ជា​តម្រូវការ​ចម្បង​មុន​នឹង​ការ​សម្អាត​ទិន្នន័យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​សម្រាប់​យក​ទៅ​វិភាគ​ឲ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​បន្ថែម​ទៀត​។​
​ថ្ងៃ​ទី​ ២​ នៃ​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​បាន​ចាប់ផ្តើម​ដោយ​ លោក​ ពិ​សិទ្ធ​ ណែនាំ​ទៅ​លើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​ដោយ​ផ្តោត​លើ​ឥទ្ធិពល​ដែល​វា​អាច​ប្រើ​ក្នុង​ការ​ចែករំលែក​រឿងរ៉ាវ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ស្មុគស្មាញ​ទៅ​ដល់​អ្នក​អាន​។​ លោក​បាន​លើក​ឡើង​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​ជ្រើសរើស​ប្រភេទ​តារាង​ដែល​ត្រឹមត្រូវ​ និង​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​នូវ​ជំហាន​ផ្សេងៗ​គ្នា​ដើម្បី​បង្កើត​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​ដោយ​ប្រើ​ Datawrapper​ ដែល​ជា​ឧបករណ៍​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​តាម​អ៊ី​ន​ធឺ​ណេ​ត​។​ នៅ​ក្នុង​វគ្គ​នេះ​ បាន​រួម​បញ្ចូល​ទាំង​ការ​អនុវត្ត​ផ្ទាល់​ ដែល​ផ្តល់​ឱកាស​ឲ្យ​អ្នកចូលរួម​បាន​យក​ទ្រឹស្ដី​មក​អនុវត្ត​ជាក់ស្ដែង​ ដែល​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​បរិបទ​កូ​វី​ដ​-១៩​ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​
​លោក​ ង៉ូ​វ​ ជី​ហ័​រ​ ជា​មន្ត្រី​ផ្នែក​ទំនាក់ទំនង​នៃ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​បន្ត​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ពី​ព័ត៌មាន​ជា​រូបភាព​ (Infographic)​ ដែល​ជា​ជម្រើស​មួយទៀត​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​។​ នៅ​ក្នុង​នេះ​ គាត់​បាន​ណែនាំ​ឧបករណ៍​ប្រើ​ក្នុង​អ៊ី​ន​ធឺ​ណេ​ត​មួយ​ដែល​មានឈ្មោះ​ថា​ Canva​ ហើយ​លោក​បាន​ផ្តល់​ដំបូន្មាន​លើ​ការ​បង្កើត​ជា​រូបភាព​ ឬ​ក្រាហ្វិក​ដែល​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​ឲ្យ​កាន់តែ​ច្បាស់លាស់​ និង​ស៊ីជម្រៅ​។​ បន្ទាប់​ពី​បាន​រៀន​ពី​របៀប​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​នេះ​ហើយ​ អ្នកចូលរួម​បាន​ធ្វើការ​អនុវត្ត​លើ​ឧបករណ៍​នេះ​ និង​បាន​បង្កើត​ព័ត៌មាន​ជា​រូបភាព​របស់​ពួក​គេ​រៀងៗ​ខ្លួន​។​
​ចំណុច​ដែល​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ គឺ​សកម្មភាព​ជា​ក្រុម​ដែល​អ្នកចូលរួម​បាន​ចេញ​កៅអី​របស់​ពួក​គេ​ ហើយ​អនុវត្ត​ជំនាញ​ និង​ចំណេះដឹង​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​សិក្ខាសាលា​ជា​ក្រុម​។​ ក្រៅពី​នេះ​ វា​គឺជា​ឱកាស​ដ៏​ល្អ​ក្នុង​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​ជាមួយ​អ្នកចូលរួម​ដទៃ​ទៀត​ និង​ផ្លាស់​ប្តូរ​ការ​យល់​ដឹង​របស់​ពួក​គេ​លើ​ទិន្នន័យ​ស្ដី​ពី​សុខភាព​សាធារណៈ​។​ ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​សកម្មភាព​នេះ​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ក៏​បាន​ផ្តល់​ការ​ណែនាំ​ និង​ឆ្លើយ​សំណួរ​ និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ផ្សេងៗ​របស់​ក្រុម​នីមួយៗ​នៅ​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​បាន​បង្កើត​ទិន្នន័យ​ស្ដី​ពី​កូ​វី​ដ​-១៩​ ជាមួយ​ជា​ក្រាប​ និង​ព័ត៌មាន​ជា​រូបភាព​។​ វា​ពិតជា​គួរ​ឲ្យ​រំភើប​ណាស់​ ដែល​បានឃើញ​អ្នកចូលរួម​ខិតខំ​ធ្វើការ​អនុវត្ត​ និង​ប្រើប្រាស់​វិធីសាស្ត្រ​ដែល​បាន​រៀន​របស់​ពួក​គេ​ និង​អនុវត្ត​លើ​ជំនាញ​ដែល​ទទួល​បាន​។​ សមាជិក​ក្រុម​ទាំងអស់​បាន​ចូលរួម​យ៉ាង​ពេញដៃពេញជើង​ក្នុង​ការ​ពិភាក្សា​ និង​ចែករំលែក​ចំណេះដឹង​ផ្សេងៗ​ជាមួយ​គ្នា​។​
​ជា​រួម​ ការ​យល់​ដឹង​អំពី​ទិន្នន័យ​ និង​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​របស់​អ្នកចូលរួម​ ត្រូវ​បាន​សង្កេត​ឃើញ​ថា​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដោយសារ​លទ្ធផល​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​។​ ផ្អែក​លើ​ការ​វាយតម្លៃ​មុន​ពេល​បណ្តុះបណ្តាល​ និង​ក្រោយ​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​សង្កេត​កំឡុង​ពេល​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​មើលឃើញ​ថា​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹង​យ៉ាងច្រើន​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ និង​ដឹង​ពី​សក្តានុពល​នៃ​ការ​ពិ​ព៏​ណ​នា​ ឬ​សរសេរ​រឿងរ៉ាវ​ផ្សេងៗ​។​ អ្នកចូលរួម​បាន​រៀន​អំពី​ការ​ស្វែងរក​ទិន្នន័យ​ដែល​អាច​ជឿ​ទុក​ចិត្តបាន​កាន់តែ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​រៀបចំ​លំដាប់លំដោយ​នៃ​ទិន្នន័យ​ និង​ការ​ធ្វើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​។​ បន្ថែម​ពីលើ​នេះ​ ពួក​គេ​ទទួល​បានការ​យល់​ដឹង​អំពី​ការ​បញ្ចូល​លេខ​ និង​តួលេខ​ដាក់​វា​ទៅ​ក្នុង​សាច់​រឿង​ ឬ​ប្រធានបទ​របស់​ពួក​គេ​។​ ជា​កិច្ច​ចុង​ក្រោយ​ អ្នកចូលរួម​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​អង្គការ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​មាន​ភាព​ស្រ​ដៀង​គ្នា​នេះ​ទៅ​ដល់​អ្នក​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​កំពុងធ្វើការ​ក្នុង​វិស័យ​ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ​។​ ក្រុមការងារ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ពិតជា​មាន​ក្តី​សោមនស្ស​រីករាយ​ក្នុង​ការ​ធ្វើការ​ជាមួយ​ក្រុម​អ្នកចូលរួម​ដែល​មាន​ភាព​សកម្ម​បែប​នេះ​ ហើយ​ទន្ទឹងរង់ចាំ​មើល​ពី​លទ្ធផល​នៃ​ការ​សរសេរ​រឿងរ៉ាវ​ ឬ​អត្ថបទ​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ទិន្នន័យ​ពី​សំណាក់​អ្នកចូលរួម​ទៅ​លើ​បញ្ហា​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កូ​វី​ដ​-១៩​ ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗ​នេះ​។​