ការ​បណ្តុះបណ្តាល​អំពី​​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ GIS​ ដើម្បី​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​ប្រសើរ​
ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ ​GIS​ ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​ជោគជ័យ​នៅ​ការិយាល័យ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​០៣​ដល់​០៥​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២០​។​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ដើម្បី​ចូលរួម​ក្នុង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​រយៈពេល​ ៣​ ថ្ងៃនេះ​។​ អង្គការ​ទាំងនោះ​រួម​មាន​ អង្គការ​អភិវឌ្ឍន៍​សំលេង​សហគមន៍​ (BCV)​ មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​សន្តិភាព​ (PDP​ Center)​ អង្គការ​ភូមិ​ខ្ញុំ​ (MVi)​ ក្រុមការងារ​ពង្រឹង​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​សហគមន៍​ (CEDT)​ អង្គការ​ភាព​ជា​ដៃគូ​សង្គម​ស៊ី​វិល​កម្ពុជា​ (CCSP)​ វិទ្យាស្ថាន​កម្ពុជា​សម្រាប់​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ និង​អភិវឌ្ឍន៍ជនបទ​កម្ពុជា​ (CIRD)​ និង ​បណ្តាញ​ការពារ​ទន្លេសេសាន​ ស្រែ​ពក​ សេ​កុង​ (3SPN)​ ។​ វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​ប្រមូលផ្តុំ​ដោយ​សិក្ខាកាម​ចំនួន​ ១២​រូប​ ដែល​កំពុងធ្វើការ​យ៉ាង​សកម្ម​លើ​វិស័យ​ដីធ្លី​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​នៅ​តំបន់​ភាគ​ខាងជើង​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ហើយ​ក្នុង​ចំណោម​នោះ​ សិក្ខាកាម​ ៣​នាក់​ មក​ពី​ក្រុម​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ព្នង​។​ សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​ពី​ឧបករណ៍​ផលិត​ផែនទី​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ថវិកា​សប្បុរសធម៌​ពី​ ទីភ្នាក់ងារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​សំរាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​អន្តរជាតិ​ (USAID)​ តាម​រយៈ​ វិទ្យាស្ថាន​គ្រប់គ្រង​បូព៌ា​-​ប​ស្ចឹ​ម​ (EWMI)​ ក្រោម​ គម្រោង​ពង្រឹងសមត្ថភាព​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​កម្ពុជា​ (CCSS)​។​
​គោលបំណង​សំខាន់​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ផ្តល់​ចំណេះដឹង​ជា​មូលដ្ឋាន​ស្តី​ពី​ការ​ប្រមូល​ និង​គ្រប់គ្រង​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ផ្សេងៗ​ វិភាគ​ទីតាំង​ និង​រៀបចំ​ព័ត៌មាន​ដោយ​ប្រើ​ផែនទី​ដែល​វា​នឹង​ជួយ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ស្មុគស្មាញ​នៅ​ក្នុង​ការងារ​ភូមិសាស្ត្រ​។​ សិក្ខាកាម​ទាំងអស់​នឹង​ទទួល​បានការ​យល់​ដឹង​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​តាម​រយៈ​បទ​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី​ QGIS​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​ជឿជាក់​ថា​ ការ​កសាង​សមត្ថភាព​ផែនទី​នេះ​នឹង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​រស់នៅ​ និង​គុណភាព​ជីវិត​របស់​សហគមន៍​ ក្រុម​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ និង​ជា​ពិសេស​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។​
គ្រូ​បណ្តុះបណ្តាល​បាន​រៀប​ចំការ​បង្រៀន​តាម​ Google​ Classroom​ សម្រាប់​សិក្ខាកាម​ ដើម្បី​តាមដាន​បច្ចុប្បន្នភាព​នៃ​ព័ត៌មាន​ សម្ភារៈ​បង្រៀន​ និង​កិច្ចការ​ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ​​ទាំងឡាយ​ ដែល​មាននៅ​ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​។​ នៅ​ថ្ងៃ​ដំបូង​ គ្រូឧទ្ទេស​បាន​ផ្តល់​ការ​ធ្វើ​បាឋកថា​ ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​លើ​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​GIS​ដល់​សិក្ខាកាម​ ដើម្បី​ស្វែង​យល់​អំពី​មុខងារ​របស់​វា​ និង​ហេតុ​អ្វី​បានជា​ GIS​ មាន​អត្ថប្រយោជន៍​ក្នុង​ការងារ​គម្រោង​របស់​ពួក​គេ​ ហើយ​វា​មាន​សារៈសំខាន់​យ៉ាងដូចម្តេច​។​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ពីរ​ ការ​អនុវត្ត​ជាក់ស្តែង​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​ដល់​សិក្ខាកាម​ ដូច​ជា​ របៀប​ដែល​ពួក​គេ​អាច​នាំ​ទិន្នន័យ​ជា​វ៉ិ​ច​ទ័​រ​ និង​ទិន្នន័យ​ជា​ក្រឡាចត្រង្គ​ (raster)​ ទៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​QGIS​ ការ​រៀបចំ​ទិន្នន័យ​ដែល​មាន​ស្លាក​សញ្ញា​ ការ​ដាក់​និមិត្តសញ្ញា​ និង​របៀប​តាង​ទិន្នន័យ​ទាំងនោះ​ដោយ​ធ្វើ​ចំណាត់ថ្នាក់​តាម​ប្រភេទ​ និង​ចំណាត់ថ្នាក់​តាម​លំដាប់​។​ នៅ​ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​ សិក្ខាកាម​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​បង្កើត​ទិន្នន័យ​វ៉ិ​ច​ទ័​រ​ និង​ប្រើ​ឧបករណ៍​Geoprocessing​ នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​QGIS​ ដើម្បី​ដំណើរការ​ទិន្នន័យ​តាម​តម្រូវការ​របស់​ពួក​គេ​ ហើយ​ពួក​គេ​ក៏​បាន​រៀន​ពី​របៀប​រចនា​ប្លង់​ផែនទី​ផ្ទាល់ខ្លួន​ផង​ដែរ​។​ សិក្ខាកាម​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​បែងចែក​គ្នា​ជា​បី​ក្រុម​ ដើម្បី​ពិភាក្សា​ និង​ធ្វើការ​ជាមួយ​សមាជិក​ក្រុម​របស់​ខ្លួន​ ដោយ​ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី​QGIS​ និង​ទិន្នន័យ​ដែល​មាននៅ​លើ​គេហទំព័រ​អូ​ឌី​ស៊ី​ដើម្បី​រៀបចំ​ប្លង់​ផែនទី​ធនធានធម្មជាតិ​។​
​បញ្ហា​ប្រឈម​ត្រូវ​បាន​ជួប​ប្រទះ​នៅ​គ្រប់​ជ្រុង​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ទាំងអស់​ ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​ ការ​ត្រៀម​ទុក​មុន​សម្រាប់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ ការ​បញ្ជ្រាប​យេ​ន​ឌ័​រ​និង​ជនជាតិភាគតិច​ កម្រិត​ចំណេះដឹង​ និង​បទ​ពិសោធន៍​ពី​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​ក្រោយ​ការ​បណ្តុះ​បណ្ត​ល​។​
​ការ​ត្រៀម​ទុក​មុន​សម្រាប់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​៖ ​ បញ្ហា​ប្រឈម​នៅ​ដំណាក់កាល​នេះ​ គឺ​ការ​រៀបចំ​សម្ភារៈ​បណ្តុះបណ្តាល​។​ កម្មវិធី​សិក្សា​នៃ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ដំបូង​ពី​លទ្ធផល​និង​មតិ​ត្រលប់​ពី ​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ រហូត​មាន​រៀបចំ​ការ​វាយតម្លៃ​មុន​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ ហើយ​របៀបវារៈ​ និង​បទ​បង្ហាញ​ ក៏​ត្រូវ​បាន​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​យ៉ាង​ប្រុង​ប្រយ័ត្ន​ជា​ច្រើន​លើក​ច្រើន​សារ​ ដើម្បី​ធានា​ឱ្យ​បាន​នូវ​តម្រូវការ​ និង​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​ការ​រំពឹង​ទុក​របស់​អ្នកចូលរួម​ ក្នុង​ការ​ដាក់​ប​ញ្ជូ​ល​ឧបករណ៍​អនុវត្ត​GIS​ នៅ​ក្នុង​ស្ថាប័ន​របស់​ពួក​គេ​ និង​ក៏​ដូច​ជា​ការងារ​អនុវត្ត​គម្រោង​របស់​ពួក​គេ​។
ការ​បញ្ជ្រាប​យេ​ន​ឌ័​រ​ និង​ជនជាតិភាគតិច​៖ ​ អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ប្តេជ្ញា​ក្នុង​ការ​បញ្ចូល​ស្ត្រី​យ៉ាងតិច​ ៣០%​ និង​ ២០%​ នៃ​ជនជាតិភាគតិច​នៅ​ក្នុង​ក្រុម​គោលដៅ​ ដើម្បី​ទទួល​បាន​ផលប្រយោជន៍​ទៅ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ ទោះជា​យ៉ាងណា​ មាន​តែ​ស្ត្រី​តែ​ម្នាក់​ និង​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ព្នង​ ៣​នាក់​ប៉ុណ្ណោះ​ ដែល​បាន​ចូលរួម​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ពី​ឧបករណ៍​ផលិត​ផែនទី​នេះ​។​ បើ​ក្រឡេក​មើល​ពី​ភាគរយ​នៃ​ការ​ចូលរួម​របស់​ជនជាតិភាគតិច​ គឺ​ស្មើនឹង​ ២៥%​ ដែល​នេះ​ជា​ចំនួន​ប្រសើរ​ ប៉ុន្តែ​ការ​ចូលរួម​របស់​ស្ត្រី​ពិតជា​នៅ​ទាប​ខ្លាំង​នៅឡើយ​។​
ភាព​ខុស​គ្នា​នៃ​កម្រិត​ចំណេះដឹង​ និង​បទ​ពិសោធន៍​អំពី​ឌី​ជី​ថ​ល​៖ ​ កម្រិត​ចំណេះដឹង​ឌី​ជី​ថ​ល​ខុស​គ្នា​របស់​សិក្ខាកាម​ម្នាក់ៗ​ ក៏​ជា​បញ្ហា​ប្រឈម​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​បំផុត​ផង​ដែរ​។​ អ្នកចូលរួម​ខ្លះ​ដែល​មានចំណេះ​ដឹង​ជា​មូលដ្ឋាន​អំពី​ GIS​ឬ​QGIS​ និង​មានបទពិសោធន៍​ក្នុង​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ដោយ​ខ្លួនឯង​លើ​ការ​ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី​កុំព្យូទ័រ​ មាន​ទំនោរ​រៀន​ឆាប់​ចាប់​បាន​ជាង​មុន​ អ្នក​ដែល​មិន​បាន​ធ្វើ​ស្វ័​យ​សិក្សា​លើ​ការ​ប្រើប្រាស់​កម្មវិធី​ដូច​ជា​QGIS​ ឬ​កម្មវិធី​កុំ​ព្យួ​ទ័​រ​ផ្សេង​ទៀត​ពី​មុន​ ហើយ​ពួក​គេ​ត្រូវការ​ការ​គាំទ្រ​បន្ថែម​ទាំង​ពេលវេលា​ និង​ការ​ណែនាំ​ពី​គ្រូបង្វឹក​។
ការ​វាយតម្លៃ​ក្រោយ​បញ្ចប់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​៖​ ទោះបីជា​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​បាន​បញ្ចប់​ដោយ​ជោគជ័យ​ក៏​ដោយ​ ការ​ដាក់​កិច្ចការ​អនុវត្តន៍​បន្ទាប់​ពីការ​បណ្តុះបណ្តាល​ ដើម្បី​តាមដាន​និង​វាយតម្លៃ​សមត្ថភាព​របស់​សិក្ខាកាម​គឺជា​ការណ៍​ចាំបាច់​។​ ការ​ប្រគល់​កិច្ចការ​ឱ្យ​សិក្ខាកាម​ដើម្បី​អនុវត្តន៍​ដោយ​ខ្លួនឯង​បន្ទាប់​ពី​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ ក៏​ដើម្បី​ពួក​គេ​អាច​បន្ត​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ និង​ស្វែង​យល់​​បន្ថែម​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​QGIS​ ដើម្បី​សម្រេច​ការងារ​ជាក់ស្តែង​របស់​ពួក​គេ​។​
បច្ចុប្បន្នភាព​ក្រោយ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​
ថ្មីៗ​នេះ​ ខណៈ​ពេល​ដែល​សិក្ខាកាម​ភាគច្រើន​នៅ​មិន​ទាន់​មានឱកាស​បង្កើត​ផែនទី​ដោយ​ខ្លួន​នៅឡើយ​ អ្នកមួយ​ចំនួន​ក្នុង​ចំនោម​ពួក​គេ​បាន​ចាប់ផ្តើម​បញ្ចូល​ជំនាញ​ផលិត​ផែនទី​របស់​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​ការងារ​របស់​ស្ថាប័ន​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​ផង​ដែរ​។​ សិក្ខាកាម​ឆ្នើម​ម្នាក់​របស់​យើង​ដែល​ជា​ស្ត្រី​តែ​ម្នាក់​គត់​នៅ​ក្នុង​ថ្នាក់​បណ្តុះបណ្តាល​ គឺ​លោកស្រី​ ឡុ​ង​ ឆា​យ៉ា​ មន្ត្រី​កម្មវិធី​នៃ​អង្គការ​ភាព​ជា​ដៃគូ​សង្គម​ស៊ី​វិល​កម្ពុជា​ (CCSP)​ បាន​ផលិត​ផែនទី​នៃ​តំបន់​គោលដៅ​គម្រោង​សម្រាប់​អង្គភាព​របស់​លោកស្រី​ ដោយ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ធ្វើ​ផែនទី​ QGIS​ ។​ ខាងក្រោម​នេះ​ជា​ឯកសារ​ភ្ជាប់​នៃ​ផែនទី​ដែល​បាន​បង្កើត​របស់​នាង​។​
Map of the target areas of the Cambodia Civil Society Partnership (CCSP) Organization, produced by a GIS trainee, Ms. Long Chhaya, CCSP Program Officer.[
ផែនទីនៃតំបន់គោលដៅរបស់អង្គការភាពជាដៃគូសង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា (CCSP) ផលិតដោយសិក្ខាកាមវគ្គបណ្តុះបណ្តាល GIS អ្នកស្រី ឡុង ឆាយ៉ា មន្រ្តីកម្មវិធីនៃអង្គការ CCSP។
គួរ​បញ្ជាក់​ផង​ដែរ​ថា​ សិក្ខាកាម​ផែនទី​ម្នាក់​ទៀត​មក​ពី​អង្គការ​អភិវឌ្ឍន៍​សំលេង​សហគមន៍​ (BCV)​ ប្រចាំ​នៅ​ខេត្ត​កំពង់​ឆ្នាំង​ លោក​ អ៊ិ​ន​ សុខ​ជា​ ជា​អ្នកសម្របសម្រួល​គម្រោង​ ក៏​បាន​ប្រើ​ឧបករណ៍​ផែនទី​QGIS​ ដើម្បី​បង្កើត​ផែនទី​សាមញ្ញ​មួយ​ចំនួន​បន្ទាប់​ពី​បាន​ចូល​រៀន​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ផង​ដែរ​។​
Map of Ma Long Community Protected Area (CPA) in Toul Klang village, Kbal Toeuk communce, Toeuk Phos district, Kampong Chhnang Province. Produced by Mr. In Sokchea, BCV Project Coordinator based in Kampong Chhnang province.
ផែនទីតំបន់ការពារសហគមន៍ម៉ាល្លុង (CPA) ស្ថិតនៅភូមិឃ្វិតទួលឃ្លាំង ឃុំក្បាលទឹក ស្រុកទឹកផុស ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ ផលិតដោយ លោក អ៊ិន សុជា អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងរបស់អង្គការ BCV មានមូលដ្ឋាននៅខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។
សូម​រីករាយ​ទស្សនា​វី​ដេ​អូ​ ​សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​ពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ (GIS)​ និង​ QGIS​ និងតាម​ដាន​ស្តាប់​មតិ​របស់​អ្នក​ចូលរួម​ដូច​ខាងក្រោម​៖
នៅ​ទី​នេះ​ក៏​មាន​រូបថត​ប្រគល់​វិញ្ញាបនបត្រ​មួយ​ចំនួន​ដល់​អ្នកចូលរួម​​ ដែល​បាន​បញ្ចប់វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​រយៈពេល​ ៣​ថ្ងៃ​ដោយ​ជោគជ័យ​។​