គម្រោង​ ការ​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​សម្រាប់​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​នៅ​កម្ពុជា​ (ISAC)
​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ (អូ​ឌី​ស៊ី​) ​មាន​សេចក្តីសោមនស្ស​​រីករាយ​សូម​ប្រកាស​ថា​ អូ​ឌី​ស៊ី​​នឹង​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​គម្រោងការ​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​សម្រាប់​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​នៅ​កម្ពុជា​ (ISAC)​ បន្ទាប់​ពី​ទទួល​បាន​កិច្ចព្រមព្រៀង​សហប្រតិបត្តិការ​រយៈពេល​ប្រាំ​ឆ្នាំ​ក្នុង​នាម​ជា​អនុ​ដៃ​គូ​អភិ​វឌ្ឍ​​គម្រោង​នេះ​។​ គម្រោង​ ការ​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​សម្រាប់​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ (ISAC)​ គឺជា​គម្រោង​ដែល​មាន​រយៈពេល​ប្រាំ​ឆ្នាំ​ (២០១៩-២០២៤)​ ដែល​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ថវិកា​ដោយ​មូលនិធិ​ទីភ្នាក់ងារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ដើម្បី​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​អន្តរជាតិ​ (USAID​)។​ អង្គការ​សុខភាព​គ្រួសារ​អន្តរជាតិ​ FHI360​ ជា​អ្នក​អនុវត្ត​គម្រោង​ដោយ​សហការ​ជាមួយ​អង្គការ​ដៃគូ​រួម​មាន​ DAI​ Global,​ Internews​ និង​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អនុវត្ត​ផែនការ​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​តាម​បែប​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ ដំណាក់កាល​ទី​២​ (២០១៩-២០២៣)​។​ គម្រោង ISAC​ គាំទ្រ​ការ​អនុវត្ត​សកម្មភាព​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​ខាង​ផ្នែក​ទទួល​សេវា​ តាម​រយៈ​អង្គការ​ដៃគូ​ក្នុងស្រុក​ថ្នាក់​ខេត្ត​ ក្នុង​តំបន់​គោលដៅ​ចំនួន​៦​ខេត្ត​ ៧​ក្រុង​ និង​៥១​សង្កាត់​ រួម​មាន​ខេត្តបាត់ដំបង​ បន្ទាយ​មាន​ជ័យ​ (ប៉ោយ​ប៉ែត​ និងសិរីសោភ័ណ​) សៀមរាប​ កំពត​ កណ្តាល​ (​តា​ខ្មៅ​) និង​កំពង់ឆ្នាំង​។​
​គោលដៅ​របស់​គម្រោង​ ISAC​ គឺ​គាំទ្រ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​​ក្នុង​ការ​​បង្កើន​សមត្ថភាព​ ​ធានា​នូវ​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ និង​ពង្រឹង​បណ្តាញ​សម្រាប់​សកម្មភាព​សមូហភាព ​​កសាង​តម្រូវការ​សាធារណៈ​ និង​បង្កើត​ដំណោះស្រាយ​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​អាទិភាព​​របស់​សហគមន៍​តាម​រយៈ​គោលបំណង​​ចំ​នួន​បួន​ដូច​ខាង​ក្រោម​​៖
• គោលបំណង​ទី​១​ លើកកម្ពស់​ភាព​ងាយ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​អំពី​ដំណើរ​នៃ​ការ​ធ្វើ​សេចក្ដី​សម្រេចចិត្ត​ និង​សេចក្ដី​សម្រេចចិត្ត​ ការ​រៀបចំ​ផែនការ​ ចំណាយ​ និង​ការ​វិនិយោគ​ថវិកា​សាធារណៈ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​
• គោលបំណង​ទី​២​ លើកកម្ពស់​ការ​ចូលរួម​ និង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដើម្បី​លើកកម្ពស់​គណនេយ្យ​ភាព​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​
• គោលបំណង​ទី​៣​ លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ ដែល​ជួយ​បង្កើន​ការ​ចូលរួម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​គណនេយ្យ​ភាព​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​
• គោលបំណង​ទី​៤​ ការ​អប់រំ​ និង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​គណនេយ្យ​ភាព​ និង​សុចរិត​ភាព​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ
​​អូ​ឌី​ស៊ី នឹង​គាំទ្រ​គម្រោង​ ISAC​ ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​ការ​អនុវត្ត​នូវ​​សកម្មភាព​មួយ​ចំនួន​​ក្រោម​គោលបំណង​ទី​១​ និង​ទី​៤​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​​ នឹង​ផ្តោត​លើ​ការ​ពង្រឹង​ការ​អប់រំ​ និង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ និង​ការ​អនុវត្ត​ប្រកបដោយ​សុចរិត​ភាព​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ​តាម​រយៈ​សកម្មភាព​សំខាន់ៗ​ចំនួនបី​​ ​ដូច​ខាង​ក្រោម​​៖
បង្កើន​ចំនួន​ព័ត៌មាន​ដែល​ទទួល​បាន​ពី​រដ្ឋាភិបាល​​អំ​ពី​​ថវិកា​ថ្នាក់​ជាតិ​ និង​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ ការ​រៀបចំ​ផែនការ​ និង​ការ​ចំណាយ​ដែល​អាច​ស្វែង​រក​ និង​ចូល​ទៅ​យក​ព័ត៌មាន​បាន​​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​
ពង្រឹង​គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ដើម្បី​កែ​លម្អ​ការ​ប្រមូល​​ ការ​វិភាគ​ និងការ​រាយ​ការណ៍​អំពីដំណើរការ​នៃ​ទិន្នន័យ​គណនេយ្យ​ភាព​មូលដ្ឋាន
លើកកម្ពស់​ចំណេះដឹង​ និង​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​វេទិកា​ឌី​ជី​ថ​ល​សម្រាប់​ទិន្នន័យ​គណនេយ្យ​ភាព​មូលដ្ឋាន​ និង​ព័ត៌មាន​គួរ​ឱ្យ​ទុកចិត្ត​អំពីគណនេយ្យ​ភាព​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និងភា​គី​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​
គម្រោង​ ISAC​ នឹង​កសាង​ និង​ពង្រីក​ការងារ​​​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​​ដែល​កំ​ពុង​តែ​ដំ​ណើរ​ការ​ឱ្យឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​។​ ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​កន្លង​មកនេះ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ទទួល​ការ​គាំទ្រ​ថវិកា​ពី​ SPIDER​ ដើម្បី​អនុវត្ត​គម្រោង​របស់​យើង​លើ​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ តាម​រយៈ​បច្ចេកវិទ្យា​គមនាគមន៍​ និង​ព័ត៌មានវិទ្យា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ផ្តល់​ជូន​នូវ​​ផែនទី​អន្តរ​កម្ម​ដែល​អាច​ចូល​ស្វែង​រក​ទិន្ន​ន័យ​​បាន​ និងមានភាព​ងាយស្រួល ​ដែល​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ទទួល​បាន​សេវា​សាធារណៈ​ជា​ច្រើន​រួម​មាន​ មធ្យោបាយ​ដឹក​ជញ្ជូន​សាធារណៈ​ និង​មណ្ឌល​សុខភាព​រហូត​ដល់​ការិយាល័យ​រដ្ឋាភិបាល​។​
ដើម្បី​ស្វែង​យល់​បន្ថែម​អំពី​ការងារ​របស់អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ (អូ​ឌី​ស៊ី​)​ លោក​អ្នក​អាច​ចូល​ទស្សនា​តាម​រយៈ​ ​គេហទំព័រ​ ក៏​ដូច​ជាតាម​ដាន​​ ទំ​ព័រ​ហ្វេស​ប៊ុក​, ធ្វីតទ័រ និង លីងអ៊ីន។