អូ​ឌី​ស៊ី​ ជា​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​នៅកម្ពុជាដែល​បាន​ធ្វើបទបង្ហាញក្នុងវេទិកា​ទី​ក្រុងប៉ារីស​ស្តី​ពី​សន្តិភាព​លើកទី៥ ក្នុងឆ្នាំ​២០២២
កាលពី​បី​ឆ្នាំ​មុន​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​/​និពន្ធ​នាយក​នៃ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ឱ្យ​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​ក្រុងប៉ារីស​ស្តី​ពី​សន្តិភាព​ឆ្នាំ​២០១៩​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៣​ ខែវិច្ឆិកា​។​ លោក​មានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ចំពោះ​របៀប​ដែល​វេទិកា​នេះ​បាន​ប្រមូលផ្តុំ​អ្នកចូលរួម​ និង​អ្នកជំនាញ​ជាន់ខ្ពស់​ជា​ច្រើន​មក​ពី​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។​ លោក​បាន​រៀនចំណេះ​ដឹង​ និង​ជំនាញ​ថ្មីៗ​ពី​គម្រោង​ដែល​បាន​ដាក់​បង្ហាញ​ និង​តាមដាន​ការ​ពិភាក្សា​នៅ​ក្នុង​វេទិកា​។​
​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​ វេទិកា​សន្តិភាព​ទី​ក្រុងប៉ារីស​លើក​ទី​ប្រាំ​ បាន​ផ្តោត​ទៅ​លើ​ការ​លុប​បំបាត់​នូវ​វិបត្ដិ​ និង​ទប់ស្កាត់​ការ​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ពិភពលោក​ ដែល​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​រួម​លើ​បញ្ហា​ប្រឈម​សំខាន់ៗ​ជា​ច្រើន​សម្រាប់​មនុស្សជាតិ​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​ឆ្នាំ​២០២២​ បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​មាន​ដំណោះស្រាយ​លើ​បញ្ហា​ក្រោម​ប្រធានបទ​ចំនួន​១២​ ដែល​ជា​ស្នូល​នៃ​វេទិកា​លើក​ទី​៥​នេះ​ ខណៈ​ដែល​ប្រធានបទ​សំខាន់​មួយ​និយាយ​អំពី​ការ​ការពារ​សិទ្ធិ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​ វេទិកា​លើក​ទី​៥​នេះ​ មានការ​ចូលរួម​ពី​ប្រមុខរដ្ឋ​ និង​រដ្ឋាភិបាល​ និង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​អង្គការ​អន្តរជាតិ​ចំនួន​ ៣២​រូប​។​ គម្រោង​ចំនួន​ ៧០​ បាន​ដាក់​បង្ហាញ​ដំណោះស្រាយ​ដែល​បាន​ស្នើ​ឡើង​របស់​ពួក​គេ​ មានការ​ពិភាក្សា​ចំនួន​ ៨០​ និង​មាន​អ្នកចូលរួម​ជាង​ ៤,៨០០​នាក់​។​
ដោយ​បាន​ឈ្វេងយល់​ពី​ការ​ចូលរួម​ពី​លើក​មុន​ អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ដាក់​ពាក្យសុំ​ស្នើ​ដំណោះស្រាយ​ទាក់ទង​នឹង​សិទ្ធិ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​ ជា​សំណាងល្អ​ គម្រោង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​មានឈ្មោះ​ថា​ “​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​សម្រាប់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច និង​ជន​ជាតិ​ភាគ​តិច​​”​ ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ជា​គម្រោង​ និង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សម្រាប់​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ក្នុង​ចំណោម​គម្រោង​ចំនួន​ ៦០​ នៅ​ក្នុង​វេទិកា​ក្រុងប៉ារីស​ស្តី​ពី​សន្តិភាព​លើក​ទី​៥​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១១​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១២​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០២២​ នៅ​ Palais​ Brongniart​ នៅ​ទី​ក្រុង​​ប៉ា​រី​ស​។​
​គម្រោង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​បង្ហាញខ្លួន​នៅ​ស្តង់​លេខ​ ៣០​ ក្នុង​ចំណោម​គម្រោង​ចំនួន​ ៧០​ ដែល​ដាក់​តាំង​បង្ហាញ​ ដោយ​គម្រោង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ គឺជា​គម្រោង​តែ​មួយ​គត់​ដែល​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​មក​ពី​តំបន់​ក្នុង​អាស៊ាន​ ដើម្បី​ដាក់​បង្ហាញ​ក្នុង​វេទិកា​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ចំណាប់អារម្មណ៍​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​ការ​ដែល​អូ​ឌី​ស៊ី​អាច​ទទួល​បាន​ឱកាស​នេះ​។​
​ក្នុង​រយៈពេល​ពីរ​ថ្ងៃ​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ស្វាគមន៍​ភ្ញៀវ​មក​ពី​ស្ថាប័ន​ផ្សេងៗ​ដូច​ជា​ អង្គការ​អន្តរជាតិ​ វិស័យ​ឯកជន​ និង​ស្ថាប័ន​សិក្សា​ដែល​មក​ទស្សនា​ស្តង់​បទ​បង្ហាញ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ ពួក​គាត់​ចាប់អារម្មណ៍​លើ​ទស្សនៈ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​កម្ពុជា​។​ បន្ទាប់​ពី​ស្តាប់​បទ​បង្ហាញ​របស់​យើង​ហើយ​ ពួក​គាត់​បាន​កោតសរសើរ​ចំពោះ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក្នុង​ការ​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​ស្តី​ពី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ និង​វិធីសាស្ត្រ​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ចំណេះដឹង​ទាក់ទង​នឹង​អក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​ដល់​ពី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ដែល​ជា​ការ​ជួយ​បំពេញបន្ថែម​ទៅ​ការ​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​។​ លើស​ពី​នេះ​ អ្នកចូលរួម​មួយ​ចំនួន​បាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ចែករំលែក​ទិន្នន័យ​របស់​យើង​ដែល​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ និង​គម្រោង​របស់​ពួក​គាត់​ ហើយ​អ្នកចូលរួម​ខ្លះ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ចំណាប់អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​សហការ​នា​ពេល​អនាគត​។​
បន្ថែម​ពី​នេះ​ អូ​ឌី​ស៊ី​មាន​កិត្តិយស​ និង​សេចក្តី​រីករាយ​ក្រៃ​លែង​ដែល​ឯកឧត្តម​ កេ​ត​ សោ​ផា​ន់​ ឯកអគ្គរាជទូត​កម្ពុជា​ប្រចាំ​ប្រទេស​បារាំង​ បាន​អញ្ជើញ​មក​ទស្សនា​ស្តង់​សម្រាប់​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ ឯកឧត្តម​បាន​ធ្វើការ​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​បង្ហាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​ចំពោះ​គម្រោង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ដែល​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ឱ្យមក​ដាក់​បង្ហាញ​ក្នុង​កម្មវិធី​អន្តរជាតិ​នា​ថ្ងៃនេះ​។​
លោក​ ធី​ ទ្រី​ ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ឱ្យ​ចូលរួម​ជា​វាគ្មិន​ក្នុង​កិច្ច​ពិភាក្សា​មួយ​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ “​ការ​រៀនសូត្រ​ពី​ដំណោះស្រាយ​សម្រាប់​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​”​។​ ក្នុង​កិច្ច​ពិភាក្សា​នោះ​ លោក​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​តួនាទី​នៃ​អក្ខរកម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ និង​ការពារ​វប្បធម៌​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​របស់​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​ លើស​ពី​នេះ​ លោក​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​ពី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​គោលនយោបាយ​ និង​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​
បន្ថែម​ពីលើ​ការ​ទទួល​បាន​ឱកាស​សម្រាប់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក្នុង​ការ​បង្ហាញ​គម្រោង​របស់​យើង​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ក៏​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​មួយ​ផ្សេង​ទៀត​ដល់​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​ អង្គការ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ផ្តល់​មូលនិធិ​ដល់​យុវជន​វ័យក្មេង​ពីរ​នាក់​តំណាង​ឱ្យ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ដើម្បី​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ និង​និយាយ​រៀបរាប់​អំពី​រឿងរ៉ាវ​ទាក់ទង​នឹង​សហគមន៍​របស់​ពួក​គាត់​ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​សំឡេង​របស់​ពួក​គាត់​បានឮ​នៅ​លើ​ឆាក​អន្តរជាតិ​។​ ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត​ ពួក​គេ​មានឱកាស​ស្វែង​យល់​ និង​រៀន​ពី​គម្រោង​ផ្សេងៗ​ បង្កើត​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​ និង​ចូលរួម​ការ​ពិភាក្សា​ និង​តុមូល​ផ្សេងៗ​ទៀត​នៅ​ក្នុង​វេទិកា​។​ កញ្ញា​ រចំ មុន្នី និង​លោក រម៉ាម ប្លេន ជា​សមាជិក​នៃ​វេទិកា​អាយ​ស៊ី​ធី​និង​ឌី​ជី​ថល​កម្ពុជា​ (CamIDF) និង​ជា​អតីត​អ្នក​ចូល​រួម​ក្នុង​កម្ម​វិធី​ កម្ពុជា អាយ​ស៊ី​ធី​ខែម​ឆ្នាំ​២០២២។