អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (អូឌីស៊ី) ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីស្តីពីការជូនដំណឹងអំពីការរំខានព្រៃឈើ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការទទួលបានព័ត៌មានតាមដានព្រៃឈើនៅកម្ពុជា
នៅថ្ងៃទី២៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៦ អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (អូឌីស៊ី) ដោយមានការគាំទ្រពីអង្គការជំនួយនៃប្រជាពលរដ្ឋន័រវេស Global Forest Watch (GFW) និងមូលនិធិហេនរេចបូលប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បានរៀបចំពិធីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនូវ ព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីស្តីពីការជូនដំណឹងអំពីការរំខានព្រៃឈើ ក្រោមប្រធានបទ «លើកកម្ពស់ការទទួលបានព័ត៌មាន និងការជូនដំណឹងអំពីការតាមដានព្រៃឈើនៅកម្ពុជា»។ កម្មវិធីនេះមានអ្នកចូលរួមសរុប ៤៦នាក់ (ស្ត្រី ១៩នាក់) ដែលជាតំណាងមកពីអង្គការសង្គមស៊ីវិល អង្គការសហគមន៍មូលដ្ឋាន តំណាងជនជាតិដើមភាគតិច សហគមន៍មូលដ្ឋាន គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងអ្នកសារព័ត៌មាន ដើម្បីពិភាក្សាអំពីរបៀបដែលទិន្នន័យបើកទូលាយ និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានភូមិសាស្ត្រគាំទ្រដល់ការអភិរក្សព្រៃឈើ និងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិប្រកបដោយចីរភាពនៅកម្ពុជា។
ព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីផ្តល់ការជូនដំណឹងអំពីការរំខានព្រៃឈើក្នុងរយៈពេលជិតជាក់ស្តែង តាមរយៈកម្មវិធីតេលេក្រាម ដោយផ្អែកលើតំបន់ដែលអ្នកប្រើប្រាស់ចាប់អារម្មណ៍។ តាមរយៈការរួមបញ្ចូលទិន្នន័យពីប្រព័ន្ធតាមដានព្រៃឈើដោយផ្កាយរណបរបស់ Global Forest Watch (GFW), JICA-JAXA Forest Early Warning System in the Tropics (JJ-FAST) និង SERVIR-Southeast Asia (SERVIR-SEA) ព័ត៌មានទិន្នន័យនេះនឹងគាំទ្រការទទួលបានព័ត៌មានអំពីការតាមដានព្រៃឈើកាន់តែងាយស្រួលសម្រាប់សហគមន៍ និងអង្គការនានាដែលកំពុងបំពេញការងារក្នុងការការពារ និងអភិរក្សព្រៃឈើនៅកម្ពុជា។
គាំទ្រអភិបាលកិច្ចព្រៃឈើដោយផ្អែកលើភស្តុតាង
នៅក្នុងសុន្ទរកថាស្វាគមន៍ លោក ធី ទ្រី នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (អូឌីស៊ី) បានសម្តែងនូវការស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះអ្នកចូលរួម និងបានបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់អូឌីស៊ីក្នុងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យបើកទូលាយដើម្បីគាំទ្រការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ លោកបានលើកឡើងថា ការទទួលបានព័ត៌មានបរិស្ថានដែលអាចទុកចិត្តបាន មានភាពងាយស្រួល និងទាន់ពេលវេលា គឺជាកត្តាសំខាន់សម្រាប់ពង្រឹងការសម្រេចចិត្តដោយផ្អែកលើភស្តុតាង បង្កើនតម្លាភាព និងលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការចូលរួមកាន់តែសកម្មពីសហគមន៍ក្នុងការការពារព្រៃឈើ និងធនធានធម្មជាតិរបស់កម្ពុជា។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធី លោក Hans Peter Risser នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការជំនួយនៃប្រជាពលរដ្ឋន័រវេស បានគូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចសហការ ការច្នៃប្រឌិត និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងការបាត់បង់ព្រៃឈើ និងការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចបរិស្ថាន។ បច្ចេកវិទ្យា និងទិន្នន័យបើកទូលាយមានសក្តានុពលយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់សហគមន៍ អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងស្ថាប័នរដ្ឋក្នុងការតាមដានព្រៃឈើ និងឆ្លើយតបចំពោះបញ្ហាបរិស្ថានប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងកិច្ចសហការ។ លោកក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់បន្តពង្រឹងកិច្ចសហការ ដើម្បីធានាថាព័ត៌មានតាមដានព្រៃឈើអាចយកទៅប្រើប្រាស់បានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការគាំទ្រដល់ការអភិរក្សព្រៃឈើ និងអភិបាលកិច្ចបរិស្ថាន។
ណែនាំអំពីព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីស្តីពីការជូនដំណឹងអំពីការរំខានព្រៃឈើ
ក្នុងវគ្គបទបង្ហាញបច្ចេកទេសទីមួយ អ្នកស្រី គឹម ឈួនវួច អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ នៃអូឌីស៊ី បានធ្វើបទបង្ហាញអំពីសាវតា ដំណើរការអភិវឌ្ឍ គោលបំណង និងអ្នកប្រើប្រាស់គោលដៅនៃព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីនេះ។
អ្នកស្រីបានបញ្ជាក់ថា ទោះបីកម្ពុជាមានប្រព័ន្ធតាមដានព្រៃឈើអន្តរជាតិជាច្រើនក៏ដោយ ក៏ភាគីពាក់ព័ន្ធនៅថ្នាក់មូលដ្ឋានជាច្រើននៅតែជួបការលំបាកក្នុងការទទួលបាន និងប្រើប្រាស់ព័ត៌មានភូមិសាស្ត្រសម្រាប់ការសម្រេចចិត្តជាក់ស្តែង។ ដូច្នេះ អូឌីស៊ីបានអភិវឌ្ឍព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីនេះឡើង ដើម្បីធ្វើឱ្យការទទួលបានព័ត៌មានកាន់តែងាយស្រួល តាមរយៈចំណុចប្រទាក់ដែលងាយស្រួលប្រើប្រាស់ និងការជូនដំណឹងជាភាសាខ្មែរតាមរយៈតេលេក្រាម។
ស្វែងយល់ពីបច្ចេកវិទ្យាដែលនៅពីក្រោយព័ត៌មានទិន្នន័យ
លោក ចាន់ថងន៍ បូរ៉ាមី ទីប្រឹក្សាផ្នែកព័ត៌មានភូមិសាស្ត្រ បានធ្វើបទបង្ហាញអំពីប្រភពទិន្នន័យ និងរចនាសម្ព័ន្ធបច្ចេកទេសរបស់ថ្នាលព័ត៌មាន។
លោកបានពន្យល់អំពីដំណើរការអភិវឌ្ឍព័ត៌មានទិន្នន័យ ការបង្កើតការជូនដំណឹង និងរបៀបដែលអ្នកប្រើប្រាស់អាចទទួលបានការជូនដំណឹង ដោយផ្អែកលើតំបន់ដែលពួកគេបានជ្រើសរើស។ អ្នកចូលរួមក៏បានស្វែងយល់អំពី ការជូនដំណឹងបច្ចុប្បន្នត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយផ្អែកលើវដ្តនៃផ្កាយរណប ហើយជាទូទៅអាចផ្តល់ព័ត៌មានក្នុងរយៈពេលប្រមាណ ១២–១៥ ថ្ងៃ បន្ទាប់ពីការរំខានព្រៃឈើត្រូវបានរកឃើញ។
ការបង្ហាញផ្ទាល់ និងការអនុវត្តជាក់ស្តែង
លោក សំអាន ម៉ារឌី ប្រធានផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា និងគ្រប់គ្រងគេហទំព័រនៃអូឌីស៊ី បានធ្វើការបង្ហាញផ្ទាល់អំពីការប្រើប្រាស់ថ្នាលព័ត៌មានដោយណែនាំអំពីមុខងារសំខាន់ៗរបស់ប្រព័ន្ធ។ ក្នុងវគ្គអនុវត្តជាក់ស្តែង អ្នកចូលរួមបានសិក្សាពីរបៀប៖
- ចូលប្រើព័ត៌មានទិន្នន័យ
- កំណត់តំបន់ដែលចាប់អារម្មណ៍
- ភ្ជាប់ និងទទួលការជូនដំណឹងតាមតេលេក្រាម
- មើលព័ត៌មានអំពីការរំខានព្រៃឈើលើផែនទីអន្តរកម្ម
- ស្វែងរកទិន្នន័យប្រវត្តិសាស្ត្រអំពីការរំខានព្រៃឈើ
អ្នកចូលរួមបានចូលប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធជូនដំណឹងតាមតេលេក្រាម និងបានកំណត់តំបន់របស់ខ្លួនដោយជោគជ័យ។
ការពិភាក្សាយ៉ាងសកម្ម និងមតិយោបល់ដ៏មានតម្លៃ
កម្មវិធីនេះបានបង្កើតឱ្យមានការពិភាក្សាយ៉ាងសកម្មរវាងអ្នកចូលរួម និងក្រុមការងារអូឌីស៊ី។ សំណួរសំខាន់ៗដែលត្រូវបានលើកឡើងរួមមាន៖
- សមត្ថភាពរបស់ផ្កាយរណបក្នុងការរកឃើញការរំខានព្រៃឈើ
- ទំហំអប្បបរមានៃការរំខានដែលអាចរកឃើញ
- ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធសម្រាប់សហគមន៍ដែលមិនមានអ៊ីនធឺណិត
- ការរក្សាទុកទិន្នន័យប្រវត្តិសាស្ត្រ
- ភាពត្រឹមត្រូវនៃការជូនដំណឹង
- ការពង្រីកការគ្របដណ្តប់ទៅតំបន់ការពារបន្ថែម
- ការបង្កើតរបាយការណ៍ និងការវិភាគនាពេលអនាគត
- ការបណ្តុះបណ្តាលសម្រាប់សហគមន៍ និងបណ្តាញមូលដ្ឋាន
អូឌីស៊ីបានបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្នព័ត៌មានទិន្នន័យនេះផ្តោតលើការតាមដានការរំខានព្រៃឈើ និងមិនទាន់គ្របដណ្តប់លើការតាមដានសត្វព្រៃនៅឡើយ។ ទិន្នន័យប្រវត្តិសាស្ត្រត្រូវបានរក្សាទុកក្នុងប្រព័ន្ធ ហើយអូឌីស៊ីមានគម្រោងបន្ថែមនូវរបាយការណ៍វិភាគប្រចាំឆ្នាំ ផែនទី និងការពង្រីកតំបន់តាមដានបន្ថែមទៀតនាពេលខាងមុខ។
អ្នកចូលរួមក៏បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការបន្តបណ្តុះបណ្តាលដល់អង្គការសង្គមស៊ីវិលពាក់ព័ន្ធ សហគមន៍ព្រៃឈើ សហគមន៍តំបន់ការពារ និងសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច ដើម្បីអាចប្រើប្រាស់ព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីនេះបានកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ពង្រឹងកិច្ចសហការដើម្បីការពារព្រៃឈើ
ពិធីដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនេះ បានបង្ហាញពីការចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យបើកទូលាយ និងបច្ចេកវិទ្យាភូមិសាស្ត្រ ដើម្បីគាំទ្រការការពារព្រៃឈើ និងការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចបរិស្ថាន។ លើសពីការណែនាំព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីមួយនេះ កម្មវិធីក៏បានបង្កើតវេទិកាសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ និងការពិភាក្សារវាងអង្គការសង្គមស៊ីវិល តំណាងជនជាតិដើមភាគតិច អ្នកស្រាវជ្រាវ និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ អំពីរបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យាអាចជួយពង្រឹងកិច្ចសហការក្នុងការគ្រប់គ្រងព្រៃឈើប្រកបដោយចីរភាព។
អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ នឹងបន្តប្រមូលមតិយោបល់ពីអ្នកប្រើប្រាស់ ដើម្បីកែលម្អ និងពង្រីកមុខងាររបស់ព័ត៌មានទិន្នន័យឱ្យស្របតាមតម្រូវការរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធ។
ព័ត៌មានទិន្នន័យថ្មីស្តីពីការជូនដំណឹងអំពីការរំខានព្រៃឈើនេះ គឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយក្នុងការលើកកម្ពស់ការទទួលបានព័ត៌មានបរិស្ថានប្រកបដោយតម្លាភាព និងអាចយកទៅប្រើប្រាស់បានជាក់ស្តែង។ តាមរយៈការបំប្លែងទិន្នន័យផ្កាយរណបដ៏ស្មុគស្មាញទៅជាការជូនដំណឹងដែលងាយស្រួលយល់ និងអាចប្រើប្រាស់បាន ព័ត៌មានទិន្នន័យនេះនឹងជួយពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់សហគមន៍ អ្នកសម្រេចចិត្ត អ្នកស្រាវជ្រាវ អ្នកសារព័ត៌មាន និងអ្នកជំនាញផ្នែកអភិរក្សក្នុងការតាមដានការរំខានព្រៃឈើ និងរួមចំណែកការពារធនធានធម្មជាតិរបស់កម្ពុជា។
អង្គការអូឌីស៊ី សូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះអង្គការជំនួយនៃប្រជាពលរដ្ឋន័រវេស Global Forest Watch (GFW) និងមូលនិធិហេនរេចបូលប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងវាគ្មិន អ្នកចូលរួម និងដៃគូទាំងអស់ ដែលបានរួមចំណែកធ្វើឱ្យកម្មវិធីនេះទទួលបានជោគជ័យ និងបន្តគាំទ្រការលើកកម្ពស់ទិន្នន័យបើកទូលាយ និងអភិបាលកិច្ចព្រៃឈើនៅកម្ពុជា។