​កម្មវិធី​ Presidential​ Hackathon​ ឆ្នាំ​២០១៩​ នៅ​ប្រទេស​តៃវ៉ាន់​
ក្រុមការងារ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ចូលរួម​កម្មវិធី​ Presidential​ Hackathon​ ឆ្នាំ​២០១៩​ នៅ​ទីក្រុង​តៃប៉ិ​ ប្រទេស​តៃវ៉ាន់​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៨​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២១​ ខែកក្កដា​។​ កម្មវិធី​ Presidential​ Hackathon​ គឺជា​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​តៃវ៉ាន់​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ប្រភព​កូដ​បើក​ទូលាយ​ ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​ការ​អនុវត្ត​ពាក់ព័ន្ធ​ល្អៗ​ ដែល​អាចយ​កមក​អនុវត្ត​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​តម្រូវការ​របស់​ប្រទេស​តាម​រយៈ​នវានុវត្តន៍​សង្គម​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​។​
អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​គឺជា​ក្រុម​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ក្រុម​លេចធ្លោ​ចំនួន​ ៦​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ដើម្បី​ចូលរួម​ប្រកួតប្រជែង​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​ Presidential​ Hackathon​ ឆ្នាំ​២០១៩​។​ ក្រុម​ទាំង​ ៦​ សុទ្ធតែ​មាន​អ្នកជំនាញ​ខាង​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​មក​ពី​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ដូច​ជា​ អូស្ត្រាលី​ ហូ​ឡង់​ បារាំង​ សហរដ្ឋអាមេរិក​ ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​ ហុង​ឌូ​រ៉ា​ស​ ស្រី​លង្កា​ និង​កម្ពុជា​។​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ “​ការ​រៀបចំ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​”​ ក្រុម​នីមួយៗ​មានការ​ច្នៃប្រឌិត​ប្លែកៗគួរអោយកត់សំគាល់​ និងមានភាព​លេចធ្លោ​រួម​មាន​ គេហទំព័រ​ស្តី​ពី​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​កាក​សំណល់​ពី​ការ​សាងសង់​ សេវាកម្ម​ប្រឹក្សា​លើ​ការ​វិភាគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ គេហទំព័រ​បើក​ទូលាយ​ស្តី​ពី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​ ឧបករណ៍​វាយតម្លៃ​អ្នកចូលរួមដេញថ្លៃ​ កំណត់​ទីតាំង​ដែល​សាក​សម​សម្រាប់​សាលារៀន​ និង​មណ្ឌល​សុខភាព​ ឧបករណ៍​វាយតម្លៃ​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​។​
ក្នុងអំឡុងពេល​បួន​ថ្ងៃ​នៃ​កម្មវិធី​ដ៏​ស្វិតស្វាញ​នេះ​ ក្រុម​ទាំងអស់​បាន​ខិតខំ​ធ្វើការ​លើ​គម្រោង​របស់​ពួក​គេ​រួម​ទាំង​ការ​រចនា​គំនិត​ ការ​រចនា​គម្រោង​ និង​គំរូ​ដើម្បី​រៀបចំ​សម្រាប់​ការ​ប្រកួត​ជម្រុះ​ចុង​ក្រោយ​។​ ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​កម្មវិធី​នេះ​ ក៏​មាន​វគ្គ​ចែករំលែក​ពី​អ្នកជំនាញ​ខាង​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​អន្តរជាតិ​ ដែល​បាន​បង្ហាញ​អំពី​បញ្ហា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​ការ​ណែនាំ​អំពី​ស្តង់ដារ​កិច្ចសន្យា​បើក​ទូលាយ​អន្តរជាតិ​ (OCDS​ /​ OC4IDS)​។​ ក្រៅពី​វគ្គ​ចែករំលែក​ពី​ក្រុម​អ្នកជំនាញ​អន្ដរជាតិ​ ក្រុម​ទាំងអស់​ក៏​មានឱកាស​រៀនសូត្រ​ពី​ក្រុម​ប្រកួត​តៃវ៉ាន់​ដែល​លេចធ្លោ​ ដែល​បាន​ជាប់​នៅ​ក្នុង​ការ​ប្រកួត​ក្នុង​ប្រទេស​នៃ​កម្មវិធី​ Presidential​ Hackathon​ ឆ្នាំ​២០១៩​។​ ខណៈ​ពេល​ដែល​កម្មវិធី​ Presidential​ Hackathon​ នេះ​មាន​គោលបំណង​ព​ន្លឿ​ន​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នៃ​សេវា​សាធារណៈ​ និង​ជំរុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​ជា​បរិ​យា​ប័ន្ន​ ស្តង់ដារ​ទិន្នន័យ​កិច្ចសន្យា​បើក​ទូលាយ​ (OCDS)​ និង​កិច្ចសន្យា​បើក​ទូលាយ​សម្រាប់​ស្តង់ដារ​ទិន្នន័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ (OC4IDS)​ ត្រូវ​បាន​ណែនាំ​ជា​ដំណោះស្រាយ​ដែល​បាន​ស្នើ​សម្រាប់​ការ​កសាង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ និង​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ដោយ​ប្រើ​ជា​​ឧបករណ៍​ត្រួតពិនិត្យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ ដើម្បី​ការពារ​គម្រោង​ប្រឆាំង​នឹង​អំពើ​ពុក​រលួយ​ និង​​បង្កើន​លទ្ធភាព​នៃ​ការ​សម្រេច​គោលដៅ​។​
នៅ​ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​ ក្រុម​ចូលរួម​ប្រកួត​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ឱ្យ​បង្ហាញ​គម្រោង​ច្នៃប្រឌិត​ថ្មី​របស់​ពួក​គេ​នៅ​ក្នុង​វិមាន​ប្រធានាធិបតី​តៃវ៉ាន់​។​ នេះ​គឺជា​កិត្តិយស​ដ៏​ធំធេង​ ដែល​កម្មវិធីត្រូវ​បាន​ប្រា​រព្ធ​ឡើង​ក្រោម​អ​ធីប​តី​ភាព​របស់​អនុ​ប្រធានាធិបតី​កោះ​តៃវ៉ាន់​ លោក​ Chen​ Chien-jen​ ដែល​អញ្ជើញ​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​ស្វាគមន៍​។​ លោក​អនុ​ប្រធានាធិបតី​តៃវ៉ាន់​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ Hackathon​ ដែល​មាន​ប្រធានបទ​៖​ ការ​រៀបចំ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​គឺ​ស្រប​ជាមួយនឹង​ការ​ខិតខំ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​គំនិត​ និង​ការ​ច្នៃប្រឌិត​រវាង​កោះ​តៃវ៉ាន់​ និង​អ្នកជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា​ គមនាគមន៍​ និង​ព័ត៌មាន​ក្រៅប្រទេស​។​ បន្ទាប់​ពី​បញ្ចប់​ការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​របស់​ក្រុម​នីមួយៗ​ ក្រុម​អូ​ឌី​ស៊ី​មាន​កិត្តិយសណាស់​ដែល​បាន​ក្លាយជា​ក្រុម​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ក្រុមលេច​ធ្លោ​ទាំង៦ដែលត្រូវបានជ្រើសរើស​ សម្រាប់​គម្រោង​ គេហទំព័រ​បើក​ទូលាយ​ស្តី​ពី​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​នៅ​ក្នុង​ Presidential​ Hackathon​ វគ្គ​ប្រកួតប្រជែង​អន្តរជាតិ​។​ ការ​ប្រកួតប្រជែង​នេះ​បាន​ផ្តល់​នូវ​ចំ​ណ៉​ដឹង​សំខាន់ៗ​ជា​ច្រើន​សម្រាប់​ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដើម្បី​កែ​លម្អ​ និង​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​គេហទំព័រ​។​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​/​និពន្ធ​នាយក​​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​ពិតជា​មាន​សារៈសំខាន់​ខ្លាំង​ណាស់​សម្រាប់​ក្រុមការងារ​ ដើម្បី​ស្វែង​យល់​ និង​រៀនសូត្រ​បន្ថែម​អំពី​ស្តង់ដារ​ទិន្នន័យ​កិច្ចសន្យា​បើក​ទូលាយ​ និង​គេហទំព័រ​រដ្ឋាភិបាល​បើក​ទូលាយ​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ និង​រដ្ឋាភិបាល​តៃវ៉ាន់​។​ លើស​ពី​នេះ​ទៅ​ទៀត​ ក្រុមការងារ​ក៏​មានឱកាស​ដើម្បី​ស្វែង​យល់​ពី​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​រចនា​ និង​ពង្រឹង​គេហទំព័រ​របស់​យើង​ផង​ដែរ​។​ Presidential​ Hackathon​ ឆ្នាំ​២០១៩​ បាន​បញ្ចប់​ជាមួយនឹង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ក្នុង​វិមាន​ប្រធានាធិបតី​តៃវ៉ាន់​។​ ក្រុម​ចូលរួម​ប្រកួតប្រជែង​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​ស្គាល់​គោលនយោបាយ​ វប្បធម៌​ និង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​របស់​កោះ​តៃវ៉ាន់​។​
គេហទំព័រ​បើក​ទូលាយ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​អំពី​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​តាម​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ
ការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​កម្ពុជា​គឺជា​អាទិភាព​ចំបង​។​ យោង​តាម​តួលេខ​ចុង​ក្រោយ​បំផុត​ពី​ឆ្នាំ​២០១៣​ មាន​តែ​ ១២.២៣៩​ គីឡូម៉ែត្រ​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ក្រាល​ ក្នុង​ចំណោម​ផ្លូវ​សរុប​ ៤៧.២៦៣​ គីឡូម៉ែត្រ​។​ ស្ថានភាព​ផ្លូវថ្នល់​ក៏​ជា​បញ្ហា​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​ផង​ដែរ​។​ ការ​ត្អូញត្អែរ​រួម​មានការ​ជន់​លិច​ និង​ការ​ខូចខាត​ផ្លូវ​ ដែល​នាំ​ឱ្យ​មាន​តម្រូវការ​ការងារ​ថែទាំ​ជា​ញឹកញាប់​។​ ការ​កើនឡើង​នៃ​ភាព​ផ្តាច់មុខ​នៃ​ការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវថ្នល់​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ខ្វះខាត​នៃ​តម្លាភាព​ និង​គណនេយ្យ​ភាព​ ដែល​នាំ​ឱ្យ​មាន​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែល​មានគុណ​ភាព​ទាប​។​ ការ​ពិត​ដែល​ថា​ព័ត៌មាន​តិចតួច​ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​ជា​សាធារណៈ​ជា​រឿយៗ​មិន​មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​លំបាក​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ បាន​រារាំង​ដល់​សមត្ថភាព​របស់​សាធារណៈជន​ក្នុង​ការ​ឃ្លាំមើល​ និង​ធ្វើ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​មាន​គណនេយ្យ​ភាព​។​
​ថ្មីៗ​នេះ​ រដ្ឋាភិបាល​បាន​បង្ហាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ការ​ឃ្លាំមើល​ការ​ស្ថាបនា​ផ្លូវថ្នល់​ ក្នុង​គោលបំណង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​គុណភាព​ និង​ប្រសិទ្ធភាព​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​យល់​ថា​ នេះ​គឺជា​ឱកាស​មួយ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​គណនេយ្យ​ភាព​ ការ​ចូលរួម​របស់​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ និង​លើកកម្ពស់​អន្តរ​កម្ម​រវាង​សាធារណៈ​ និង​រដ្ឋាភិបាល​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​ព្យាយាម​ភ្ជាប់​គំលាត​ព័ត៌មាន​ និង​ផ្តល់​ទិន្នន័យ​ច្បាស់លាស់​ និង​ភាព​សាមញ្ញ​អំពី​ដំណើរការ​សាងសង់​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​កម្ពុជា​។​ យើង​នឹង​បង្កើត​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ថ្មី​មួយ​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ដែល​ជា​គេហទំព័រ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​តាម​ប្រព័ន្ធ​អ៊ីនធឺណិត​​ ដែល​មានឈ្មោះ​ថា​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​។​ វា​នឹង​ផ្តល់​នូវ​ទិន្នន័យ​ទាន់សម័យ​ និង​លម្អិត​ស្តី​ពី​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ថវិកា​ និង​ព័ត៌មាន​អំពី​ដំណើរការ​សាងសង់​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​កម្ពុជា​។​ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​វា​មាន​ភាព​ងាយស្រួល​សម្រាប់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ និង​អាច​ចូល​ដំណើរការ​បាន​សម្រាប់​អ្នក​គ្រប់​គ្នា​ អូ​ឌី​ស៊ី​នឹង​បង្ហាញ​រឿងរ៉ាវ​តាម​រយៈ​ឧបករណ៍​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ទិន្នន័យ​អាច​មើលឃើញ​ ហើយ​យើង​នឹង​អនុវត្ត​តាម​ស្តង់ដារ​ទិន្នន័យ​ OC4IDS​។​
​ជាបឋម​ អូ​ឌី​ស៊ី​នឹង​បន្ថែម​ស្រទាប់​ផែនទី​ដែល​បាន​បង្កើត​ទៅ​ក្នុង​“​ ផែនទី​អន្តរ​កម្ម​”​ នៅ​លើ​គេហទំព័រ​ ដែល​អ្នក​ប្រើប្រាស់​នឹង​អាច​ដាក់​ស្រទាប់​ផែនទី​ថ្មី​ជាមួយ​ស្រទាប់​ផែនទី​ផ្សេងៗ​ទៀត​ដែល​មាន​ស្រាប់​ ដើម្បី​បង្ហាញ​អំពី​រឿងរ៉ាវ​ផ្សេងៗ​ទាក់ទង​នឹង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្លូវថ្នល់​នៅ​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​នៅ​កម្ពុជា​។​ ដើម្បី​បង្ហាញ​នូវ​ព័ត៌មាន​ដែល​មិន​បាន​ប្រមូលផ្តុំ​គ្នា​ ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ទិន្នន័យ​មើលឃើញ​បែប​ផ្សេងៗ​ទៀត​នឹង​ត្រូវ​បន្ថែម​ទៅ​ទំព័រ​ថ្មី​នេះ​ ដើម្បី​ឱ្យ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​អាច​មើលឃើញ​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ប្រធានបទ​នេះ​នៅ​ក្នុង​បរិបទ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ធ្វើការ​ប្រៀបធៀប​ជាមួយ​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​ផ្សេង​ទៀត​។​ នៅ​កម្រិត​គម្រោង​ អ្នក​ប្រើប្រាស់​អាច​មើល​ព័ត៌មាន​លម្អិត​នៃ​គម្រោង​ជាក់លាក់​ណាមួយ​ដែល​ព័ត៌មាន​លម្អិត​នៃ​គម្រោង​ត្រូវ​បាន​ប្រមូលផ្តុំ​នៅ​ក្នុង​ដំណាក់​កាលកំណត់​អត្តសញ្ញាណ​ ការ​ដេញថ្លៃ​ ការ​ប្រកាស​ និង​ដំណើរការ​នៃ​គម្រោង​។​ លើស​ពី​នេះ​ អ្នក​ប្រើប្រាស់​ក៏​អាច​ចូល​មើល​ព័ត៌មាន​លម្អិត​នៃ​កិច្ចសន្យា​របស់​គម្រោង​ ដើម្បី​ស្វែង​យល់​ពី​លទ្ធផល​ជាក់ស្តែង​ ពេលវេលា​ និង​តម្លៃ​នៃ​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​។​
​ជាមួយនឹង​ព័ត៌មាន​ និង​ទិន្នន័យ​ដែល​អាច​រកបាន​ដោយ​សេរី​សម្រាប់​អ្នក​រាល់គ្នា​ក្នុង​ការ​ទទួល​បាន​ និង​ប្រើប្រាស់​ អូ​ឌី​ស៊ី​ជឿជាក់​ថា​ ការ​បង្ហាញ​ព័ត៌មាន​បែប​នេះ​នឹង​បង្កើន​ការ​ចូលរួម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ ការ​ទាមទារ​ជា​សាធារណៈ​សម្រាប់​តម្លាភាព​កាន់តែ​ច្រើន​ ហើយនឹង​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រកួតប្រជែង​គ្នា​រវាង​អ្នក​សាងសង់​ដែល​នឹង​នាំ​ឱ្យ​ផ្លូវថ្នល់​មានគុណ​ភាព​ខ្ពស់​នៅ​កម្ពុជា​។​