សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ទៅ​លើ​ការ​ពង្រឹងគុណភាព​សំណុំ​ទិន្នន័យ​និង​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ស្ដី​ពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ០១​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០២២​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ធ្វើ​ សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ទៅ​លើ​ការ​ពង្រឹងគុណភាព​សំណុំ​ទិន្នន័យ​និង​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ស្ដី​ពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា នៅ​សណ្ឋាគារ​សាន់​វេ៉ភ្នំពេញ​។​ អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ៣២​ នាក់​ (​ស្រី​ ១១​ នាក់​)​ រួម​មាន​សង្គម​ស៊ី​វិល​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ អង្គការ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ និង​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ដែល​ធ្វើការ​​ផ្តោត​លើ​​ចំណូល​ពី​វិស័យ​​ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​ សម្បទាន​ដី​សេដ្ឋកិច្ច​ បរិស្ថាន​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ទីក្រុង​ និង​សិទ្ធិ​លំនៅ​ដ្ឋា​ន​ សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​សិទ្ធ​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​។​​ ​
សិក្ខាសាលា​នេះ​មាន​គោលបំណង​សំខាន់​ចំនួន​បី​ ដូច​ជា​ការ​បង្ហាញ​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ថ្មី​ និង​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​លើ​វេទិកា​អូ​ឌី​ស៊ី​ ស្វែងរក​ធាតុ​ចូល​​និង​​​មតិ​យោបល់​​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​សំខាន់ៗ​លើ​ប្រធានបទ​ ឬ​បរិបទ​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​​ ​ដើម្បី​ការ​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅ​លើ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​នា​ពេល​អនាគត​​ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​ និង​ការ​ប្រមូល​​មតិ​រ​ត្រលប់​បស់​អ្នក​ប្រើ​​ប្រាស់​សម្រាប់​ការ​កែ​លម្អ​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ មុខងារ​ កិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិ​ការ​​ផ្នែក​ទិន្នន័យ​ ​និង​ការ​​ចែករំលែក​​ការ​ស្រាវជ្រាវ​។​
លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​/​និពន្ធ​នាយក​នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ចាប់ផ្តើម​សិក្ខាសាលា​ដោយ​ស្វាគមន៍​អ្នកចូលរួម​ និង​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​នៃ​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ស្តី​ពី​ ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​ និង​គោលដៅ​សំខាន់​នៃ​ការ​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​នេះ​។​ ការ​ណែនាំ​សង្ខេប​អំពី​ សេដ្ឋកិច្ច​ ហើយ​ ច្បាប់​ស្តី​ពី​ការ​វិនិយោគ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ក៏​ត្រូវ​បាន​ចែករំលែក​ផង​ដែរ​ ដើម្បី​ទាញ​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​របស់​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​ ព្រោះ​មិន​មាន​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ជា​ច្រើន​ទេ​ដែល​បានដឹង​អំពី​ច្បាប់​នេះ​។​
“​ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​នៅ​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នេះ​ នឹង​ជួយ​យើង​​​ស្វែង​យល់​អំពី​បទ​ពិសោធន៍​របស់​​លោកលោកស្រី​​ក្នុង​​ការ​ស្វែងរក​ទិន្នន័យ​ ​ក៏​ដូចជា​ព័ត៌មាន​អំពី​គម្រោង​វិនិយោគ​នានា​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​​ផ្តល់​មតិ​ត្រឡប់​មក​វិញ​។​”​ -​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​/​និពន្ធ​នាយក​នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​។
​នៅ​ក្នុង​សុន្ទរកថា​បើក​កម្មវិធី​របស់​លោកស្រី​ Catherine​ Cecil​ ដែល​ជា​តំណាង​ប្រចាំ​ប្រទេស​នៃ​វិទ្យាស្ថាន​គ្រប់គ្រង​បូព៌ា​ប​ញ្ចឹ​ម​ (EWMI)​ ក៏​បាន​កោតសរសើរ​ដល់​ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​បាន​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​ជា​ច្រើន​ស្តី​ពី​ គម្រោង​វិនិយោគ​បរទេស​ធំៗ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​
​សិក្ខាសាលា​បាន​បន្ត​ជាមួយនឹង​បទ​បង្ហាញ​ស្តី​ពី​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ដោយ​កញ្ញា​ គួ​ច​ ឡាយ​ហេង​ បណ្ណាធិការ​ -​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ យោង​តាម​ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី​ អត្រាកំណើន​ផលិតផល​ក្នុងស្រុក​សរុប​ នៅ​កម្ពុជា​បាន​កើនឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី​ -៣,១%​ (២០២០)​ ៣,០%​ (២០២១),​ ៥,៣%​ (​ការ​ព្យាករណ៍​សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ២០២២)​ និង​ ៦,៥%​ (​ការ​ព្យាករណ៍​សម្រាប់​ឆ្នាំ​ ២០២៣)​។​ ផ្អែក​លើ​ក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​ កម្ពុជា​មាន​វិស័យ​អាទិភាព​ចំនួន​ប្រាំមួយ​គឺ​ ក​សិ​-​ចំណីអាហារ​ យានយន្ត​ អេ​ឡិច​ត្រូ​និ​ច​ វាយនភ័ណ្ឌ​ និង​សំលៀក​បំពាក់​ កង់​ និង​គ្រឿង​បង្គុំ​ និង​គ្រឿង​សង្ហា​រឹម​ និង​ឧស្សាហកម្ម​ឈើ​ដាំ​។​ ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ​ ហេតុផល​ក្នុង​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ រួម​មាន​បរិយាកាស​វិនិយោគ​អំណោយផល​ កម្លាំង​ពលកម្ម​មាន​ភាព​ប្រកួតប្រជែង​ បណ្តាញ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ពាណិជ្ជកម្ម​ និង​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ថេរ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​។​
លោកស្រី​ ស៊ី​ន​ គី​ម​ស៊ា​ន​ សមាជិក​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​ច្បាប់​ស្តី​ពី​ការ​វិនិយោគ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។​ លោកស្រី​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ជា​ចំបង​ទៅ​លើ​ (១)​ សាវតា​នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​ការ​វិនិយោគ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៤​ ២០០៣​ និង​២០២១​ (២)​ ឱកាស​ដើម្បី​បង្កើន​អភិបាលកិច្ច​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​ ដោយ​ផ្តោត​លើ​ការ​ពិនិត្យ​ និង​ដំណើរការ​ត្រឹមត្រូវ​ និង​ការ​លុប​គម្រោង​វិនិយោគ​ និង​ (៣)​ ប្រភព​នៃ​ច្បាប់​ ដូច​ជា​ច្បាប់​ក្នុង​ប្រទេស​ ច្បាប់​អន្តរជាតិ​ និង​ក្នុង​តំបន់​ គម្រោង​វិនិយោគ​ ច្បាប់​ក្នុង​ប្រទេស​ (​បណ្តា​ប្រទេស​របស់​វិនិយោគិន​បរទេស​)​ កិច្ចសន្យា​ និង​គោលការណ៍​ និង​បទដ្ឋាន​ស្តង់ដារ​។​
​អ្នកចូលរួម​ម្នាក់​មក​ពី​អង្គការ​តម្លាភាព​កម្ពុជា​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ករណី​វិវាទ​នេះ​ភាគច្រើន​ទៅ​តុលាការ​ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​នៅ​ប្រទេស​ផ្សេង​ ដូច​ជា​ហុងកុង​ ឬ​សិង្ហ​បុរី​ជាដើម​)​។​ អ្នកចូលរួម​ម្នាក់​ទៀត​មក​ពី​សមាគម​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​នៅ​កម្ពុជា​ (​សមាគម​អា​ដ​ហុ​ក​)​ បាន​ចែករំលែក​បញ្ហា​ប្រឈម​របស់​គាត់​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​ សម្បទាន​ដី​សេដ្ឋកិច្ច​ ចាប់តាំងពី​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ​ នៅ​ពេល​ដែល​គាត់​បាន​ធ្វើការ​ស្រាវជ្រាវ​ទាក់ទង​នឹង​កិច្ចសន្យា​ ឬ​កិច្ចព្រមព្រៀង​សម្បទាន​។​ ប្រជាជន​ប្រហែលជា​មិន​បានដឹង​ពី​ការ​កែប្រែ​ទាក់ទង​នឹង​រយៈពេល​នៃ​កិច្ចសន្យា​ដែល​ផ្លាស់​ប្តូរ​ពី​ ៩៩​ ឆ្នាំទៅ​ត្រឹមតែ​ ៥០​ ឆ្នាំ​នោះ​ទេ​។​
សិក្ខាសាលា​ក៏​មានការ​បង្ហាញ​អំពី​គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ទាក់ទង​នឹង​របៀប​ចូល​ទៅ​កាន់​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ស្តី​ពី​ ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​ ដោយ​លោក​ ហាង​ វិសិដ្ឋ​ ដែល​ជា​អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ការ​វិនិយោគ​នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​សំណុំ​ទិន្នន័យ​នៃ​គម្រោង​វិនិយោគ​បរទេស​ធំៗ​នៅ​កម្ពុជា​ ដោយ​លោក​ អ៊ី​ ពុទ្ធា​លី​ ដែល​ជា​មន្ត្រី​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ (GIS)​ នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ ការ​បង្ហាញ​បាន​ណែនាំ​អ្នកចូលរួម​អំពី​របៀប​ប្រើប្រាស់​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ ស្វែងរក​សំណុំ​ទិន្នន័យ​នៅ​ឃ្លាំង​ទិន្នន័យ​ ចង្អុលបង្ហាញ​អំពី​រចនាសម្ព័ន្ធ​ និង​ខ្លឹមសារ​នៃ​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ និង​បញ្ជាក់​អំពី​ពាក្យ​គន្លឹះ​នៃ​សំណុំ​ទិន្នន័យ​នីមួយៗ​សម្រាប់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ផ្សេងៗ​។​
​របៀបវារៈ​សំខាន់​មួយទៀត​គឺ​ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ ដែល​ត្រូវ​បាន​បែងចែក​ជា​បី​ផ្នែក​ធំៗ​ ហើយ​បាន​បែងចែក​អ្នកចូលរួម​ជា​បួន​ក្រុម​ ដើម្បី​ពិភាក្សា​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​ និង​ផ្តល់​មតិ​កែ​លម្អ​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​។​ ផ្នែក​ដំបូង​នៃ​កិច្ច​ពិភាក្សា​ គឺ​ដើម្បី​ស្វែង​យល់​ពី​បទ​ពិសោធន៍​របស់​អ្នកចូលរួម​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ព័ត៌មាន​ និង​ទិន្នន័យ​ ដោយ​ឱ្យ​អ្នកចូលរួម​ពិភាក្សា​សំណួរ​ចំនួន​បួន​ទាក់ទង​នឹង​បទ​ពិសោធន៍​របស់​ពួក​គេ​ក្នុង​ការ​ស្វែងរក​ព័ត៌មាន​អំពី​គម្រោង​វិនិយោគ​បរទេស​ធំៗ​។​ ផ្នែក​ទី​ពីរ​បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នកចូលរួម​ប្រើប្រាស់​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ និង​គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ដោយ​ស្វែងរក​គម្រោង​វិនិយោគ​បរទេស​ណាមួយ​ដែល​កំពុង​ប្រតិបត្តិការ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​គោលដៅ​នៃ​គម្រោង​ សហគមន៍​ ឬ​ខេត្ត​របស់​ពួក​គេ​។​ បន្ទាប់​មក​ អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​ផ្តល់​មតិ​លើ​បទ​ពិសោធន៍​ និង​ការ​ចាប់អារម្មណ៍​របស់​ពួក​គេ​បន្ទាប់​ពី​បាន​ប្រើប្រាស់​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ និង​គេហទំព័រ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​ជា​ផ្នែក​ចុង​ក្រោយ​នៃ​ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​។​​ ​​បន្ថែម​លើ​​​មតិ​ត្រលប់​ជា​វិជ្ជមាន​​ភាគច្រើន​ពី​អ្នកចូលរួម​​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ក៏​ប្រមូល​បាន​ផង​ដែរ​នូវ​ធាតុ​ចូល​ជា​ច្រើន​ដែល​មាន​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​ការ​កែ​លម្អ​សំណុំ​ទិន្នន័យ​របស់​ខ្លួន​ឱ្យ​កាន់តែ​ប្រសើរ​។​
​សិក្ខាសាលា​​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ដោយ​សុន្ទរកថា​បិទ​ពី​ ​​​​​​លោកស្រី​ ស៊ីវ​ វ​ឌ្ឍ​នា​ ប្រធាន​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ​ និង​គ្រប់គ្រង​មាតិកា​គេហទំព័រ​នៃ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ​​​។​ ​ធាតុ​ចូល​ពី​សិក្ខាសាលា​ពិតជា​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​អូ​ឌី​ស៊ីក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​ និង​ទិន្នន័យ​ ដែល​មាន​បច្ចុប្បន្នភាព​ ងាយស្រួល​ និង​អាច​​​ទុកចិត្ត​​បាន​។​ លោកស្រី​សង្ឃឹមថា​ ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​​អំពី​​គម្រោង​វិនិយោគ​បរទេស​ដែល​អូ​ឌី​ស៊ី​​បាន​និង​កំពុង​​​​ប្រមូល​​នេះ​នឹង​រួមចំណែក​ដល់​​កិច្ច​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ ការ​យល់​ដឹង​ និង​ការ​ចូលរួម​ជា​សាធារណៈ​របស់​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ និង​ជំរុញ​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​អ្នក​​ធ្វើ​គោលនយោបាយ​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​។​ លោកស្រី​បាន​បញ្ចប់​សុន្ទរកថា​ និង​សិក្ខាសាលា​ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ “​អូ​ឌី​ស៊ី​នឹង​ប្តេជ្ញា​បន្ត​បេសកកម្ម​របស់​ខ្លួន​ សហការ​ជាមួយ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ ដើម្បី​បន្ត​ជំរុញ​ការ​ជជែក​ពិភាក្សា​ប្រកបដោយ​ស្ថាបនា​ជុំ​វិញ​ប្រធានបទ​នេះ​ និង​ចែករំលែក​នូវ​ព័ត៌មាន​ និង​ទិន្នន័យ​រវាង​គ្នា​ ដើម្បី​​ការ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​អំពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​។​”​ ​