វេទិកាអន្តរជាតិស្តីអំពីអភិបាលកិច្ចអ៊ីនធឺណិត (IGF) លើកទី ១៧
វេទិកា​អន្តរជាតិ​ស្តី​ពី​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​លើក​ទី​ ១៧​ (IGF)​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ប្រទេស​អេ​ត្យូ​ពី​ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​គណៈកម្មការ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ប្រចាំ​ទ្វីបអាហ្វ្រិក​ (UN​ ECA)​និង​ នាយកដ្ឋាន​កិច្ចការ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ (UN​ DESA)​ហើយ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​ ២៨​ ខែវិច្ឆិកា​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​ ០២​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​ ២០២២​ នៅ​ទីក្រុង​ Addis​ Ababa​ ប្រទេស​អេ​ត្យូ​ពី​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ ​ភាព​ធន់​នៃ​អ៊ី​ធឺ​ណិ​ត​សម្រាប់​អនាគត​រួម​គ្នា​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​។​ កម្មវិធី​ប្រហែល​ ២០០​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដើម្បី​ស្វែង​យល់​ស្ទើរតែ​គ្រប់​ទិដ្ឋភាព​ទាំងអស់​នៃ​អ៊ីនធឺណិត​ ដោយ​មាន​អ្នកចូលរួម​មក​ពី​គ្រប់​មជ្ឈដ្ឋាន​ វិជ្ជាជីវៈ​ និង​តំបន់​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។​
​វេទិកា​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ជុំវិញ​ប្រធានបទ​ខាងក្រោម​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការ​បង្រួម​ឌី​ជី​ថលស​កល​៖
1. កា​រត​ភ្ជាប់​រវាង​មនុស្ស​ទាំងអស់​ និង​ការ​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​
2. ជៀសវាង​ការ​បែកខ្ញែក​នៃ​អ៊ីនធឺណិត​
3. គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យ​ និង​ការពារ​ឯកជន​ភាព​
4. ដាក់​ដំណើរការ​សុវត្ថិភាព​ សន្តិសុខ​ និង​គណនេយ្យ​ភាព​ និង​ដោះស្រាយ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប​ រួម​ទាំង​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត​ (AI)។
​វេទិកា​មាន​គោលបំណង​កំណត់​មធ្យោបាយ​ដែល​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​អាច​កំណត់​អនាគត​ឌី​ជី​ថ​ល​របស់​វេទិកា​នេះ​សម្រាប់​ជា​ប្រយោជន៍​រួម​។​
ប្រធានបទ​ដ៏​ស៊ីជម្រៅ​មួយ​ចំនួន​ដែល​តំណាង​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ពិភាក្សា​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​នោះ​មាន​ដូច​ខាងក្រោម​៖
• ​គោលការណ៍​នៃ​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​។​ ការ​រៀបចំ​អភិបាលកិច្ច​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ត្រូវ​តែ​ធានា​នូវ​ការ​ការពារ​សិទ្ធិ​ និង​សេរីភាព​ជា​មូលដ្ឋាន​ ស្រប​តាម​ច្បាប់​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អន្តរជាតិ​។​ ច្បាប់​ទាំងនោះ​គួរតែ​ត្រូវ​បាន​គាំទ្រ​នៅ​ក្នុង​ការ​រចនា​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា​ សេវាកម្ម​ និង​កម្មវិធី​ថ្មីៗ​។​ ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​គួរតែ​ដឹង​ពី​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ដែល​នាំ​ទៅ​ដល់​ការ​លើកកម្ពស់​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​គំរាមកំហែង​ដល់​សិទ្ធិ​ និង​សេរីភាព​ជា​មូលដ្ឋាន​ ហើយ​ចូលរួម​យ៉ាង​ពេញលេញ​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​គោលបំណង​ទទួលស្គាល់​សិទ្ធិ​ដែល​ទើបនឹង​កើត​ថ្មីៗ​។​ ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​អភិបាលកិច្ច​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ គួរតែ​ធានា​នូវ​លក្ខណៈ​បើក​ទូលាយ​ តម្លាភាព​ គណនេយ្យ​ភាព​ និង​មានការ​ចូលរួម​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ វិស័យ​ឯកជន​ សង្គម​ស៊ី​វិល​ និង​សហគមន៍​បច្ចេកទេស​ ដោយ​គិតគូរ​ពី​តួនាទី​ និង​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​ជាក់លាក់​របស់​ពួក​គេ​។​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍​គោលនយោបាយ​សាធារណៈ​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​អ៊ីនធឺណិត​ និង​ការ​រៀបចំ​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​គួរតែ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​ពេញលេញ​ និង​ស្មើភាព​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​។​
• ឧបសគ្គ​ដែល​រារាំង​មនុស្ស​ពី​ការ​ប្រើប្រាស់​អ៊ីនធឺណិត​។​ តម្លៃ​អ៊ីនធឺណិត​ជា​បញ្ហា​ប្រឈម​សម្រាប់​មនុស្ស​ភាគច្រើន​ដែល​ជួប​ប្រទះ​ការ​លំបាក​ផ្នែក​សង្គម​ ឬ​សេដ្ឋកិច្ច​។​ ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​នេះ​ ឧស្សាហកម្ម​ទូរគមនាគមន៍​ និង​រដ្ឋ​មាន​តួនាទី​សំខាន់​។​ រដ្ឋ​គួរតែ​សម្របសម្រួល​ ឬ​អភិវឌ្ឍ​ការ​វិនិយោគ​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ ឧបត្ថម្ភ​ធន​ដល់​ការ​ចូល​ប្រើ​សម្រាប់​សហគមន៍​ដែល​មិន​ទាន់​ទទួល​បាន​ ដើម្បី​អនុ​វត្តបទ​ប្បញ្ញត្តិ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ និង​តម្លាភាព​ ដូច​ជា​ការ​បើក​ទូលាយ​ក្នុង​ការ​ឧបត្ថម្ភ​ធន​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ជាដើម​។​ វា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ក្នុង​ការ​កំណត់​តម្លៃ​ទាប​ ដើម្បី​ទាក់ទាញ​តម្រូវការ​ខ្ពស់​ដោយ​ (១)​ ការ​ប្រកួតប្រជែង​ច្បាស់លាស់​ និង​គោលនយោបាយ​ និង​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ដែល​មាន​លក្ខណៈ​ពេញលេញ​ ដែល​ជំរុញ​ទាំង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ និង​តម្រូវការ​។​ (២)​ ការ​សម្រប​សម្រួលការ​ចែករំលែក​ធនធាន​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រតិបត្តិ​ករ​បណ្តាញ​ និង​អ្នក​ផ្តល់​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ផ្សេង​ទៀត​ និង​ការ​បង្កើត​ភាព​ជា​ដៃគូ​សាធារណៈ​ និង​ឯកជន​ ដើម្បី​ឧបត្ថម្ភ​ធន​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​។​ (៣)​ រដ្ឋាភិបាល​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ធានា​នូវ​អត្ថប្រយោជន៍​នៃ​ការ​វិនិយោគ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ដែល​មិនមែន​ជា​ពាណិជ្ជកម្ម​ទាក់ទាញ​ ស្រប​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ដែរ​ការ​ដោះស្រាយ​ឧបសគ្គ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​។​ និង​ (៤)​ ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ជាតិ​ គឺ​ដើម្បី​បង្កើន​ឥទ្ធិពល​វិជ្ជមាន​លើ​ការងារ​ ផលិតភាព​ កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ និង​ការ​បង្កើត​ថ្មី​។​
• ​គោលការណ៍​នៃ​ដំណើរការ​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​។​ អ៊ឹន​ធឺ​ណិ​ត​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​មនុស្ស​រាប់​ពាន់​លាន​នាក់​ទំនាក់ទំនង​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​នៅ​ម្ខាង​ទៀត​នៃ​ភព​ផែនដី​ ប្រើប្រាស់​ជា​យានជំនិះ​សមរម្យ​សម្រាប់​ការ​ចែករំលែក​ និង​សិក្សា​ព័ត៌មាន​។​ មនុស្ស​អាច​ស្វែងរក​ព័ត៌មាន​ដែល​សមាជិក​ផ្សេង​ទៀត​បាន​បង្កើត​ និង​រៀន​ពី​វប្បធម៌​ឆ្ងាយ​ ក៏​ដូច​ជា​មុខ​វិជ្ជា​វិជ្ជាជីវៈ​ និង​ការ​សិក្សា​ដែល​មិន​ច្បាស់លាស់​។​ គោលការណ៍​នៃ​ការ​គ្រប់គ្រង​អ៊ី​ន​ធឺ​ណែ​ត​គួរតែ​លើកកម្ពស់​ការ​ចូល​ប្រើ​អ៊ីនធឺណិត​ជាស​កល​ ឱកាស​ស្មើគ្នា​ តម្លៃ​សមរម្យ​ និង​គុណភាព​ខ្ពស់​ ដូច្នេះ​វា​អាច​ជា​ឧបករណ៍​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​មួយ​សម្រាប់​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​មនុស្ស​ និង​បរិ​យា​បន្ន​សង្គម​។​ មិន​គួរ​មាន​ឧបសគ្គ​ដែល​មិន​សម​ហេតុផល​ក្នុង​ការ​ចូល​សម្រាប់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ថ្មី​នោះ​ទេ​។​
• ​ការ​ចូលរួម​របស់​ស្ត្រី​ក្នុង​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​។​ ស្ត្រី​ត្រូវ​បាន​គេ​រើសអើង​ក្នុង​សង្គម​ និង​ជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ ដោយសារ​ការ​បៀតបៀន​ និង​អំពើ​ហិង្សា​លើ​រាង​កាយ​។​ វា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ក្នុង​ការ​ទទួលស្គាល់​ការ​យាយី​ក្នុង​សង្គម​ថា​ជា​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​។​ ស្ត្រី​ទទួល​រង​អំពើ​ហិង្សា​លើ​អ៊ីនធឺណិត​ នៅ​ពេល​ដែល​បញ្ហា​ត្រូវ​បាន​ពិភាក្សា​ទាក់ទង​នឹង​ចំណុចប្រសព្វ​នៃ​បញ្ហា​យេ​ន​ឌ័​រ​ជាមួយនឹង​ទម្រង់​ផ្សេង​ទៀត​នៃ​គុណវិបត្តិ​សង្គម​ ការ​រើសអើង​ និង​ការ​គៀបសង្កត់​ ឧទាហរណ៍​ ពូជសាសន៍​ ឋានៈ​ជាតិ​ អាយុ​ ឬ​បទដ្ឋាន​។​
​នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​នោះ​ តំណាង​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ពិភាក្សា​ជាមួយ​ក្រុមការងារ​នាយកដ្ឋាន​កិច្ចការ​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​សង្គម​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ អំពី​លទ្ធភាព​នៃ​ការ​ធ្វើ​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​ វេទិកា​ស្តី​ពី​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​នៅ​កម្ពុជា​ ២០២៣​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​ជាតិ​នេះ​នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​ពិភាក្សា​ និង​ចែករំលែក​បញ្ហា​ប្រឈម​ និង​ការ​អនុវត្ត​ល្អ​បំផុត​ ដើម្បី​ជំនះ​ និង​កាត់​បន្ថយ​ការ​លំបាក​របស់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ទាំងមូល​។​