New law to address the high death toll on Cambodia’s roads
A new traffic law will come into force on January 1 that is hoped to reduce the number of people killed on Cambodia’s roads each year.
Road accidents cost the economy an estimated $300 million annually, and the death toll from road accidents keeps rising. According to figures from the Ministry of Interior, some 2,265 people have died in traffic accidents already in 2015, an increase from 2,148 road deaths in 2014. ...
http://www.voacambodia.com/content/new-law-to-address-the-high-death-toll-on-cambodia-roads/3121604.html