ODC joins consultation workshop on verification result of reviewed forestry and protected area laws
On 16 January 2018, Open Development Cambodia is invited to participate in the consultation workshop on verification result of reviewed Forestry and Protected laws at Himawari hotel. This workshop is attended by 24 international and national non-governmental organizations representatives, technical officers from Ministry of Environment and Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries.
In this consultation workshop, there are three main agendas namely results and recommendations for Law on Forest, results and recommendations for law on protected areas coordinated by Mr.Heng Da and the conclusion of the discussion and consultation coordinated by Ms. Hou Kalyan. The main purposes of this workshop are to seek for recommendations and ideas from both the non-governmental organizations which work on natural resources management and official from technical department of Ministry of Environment and Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries in order to verify the result of reviewed Forestry and Protected laws to enable the people at the community to use their rights to manage the natural resources.