Open Development Cambodia (ODC) updated an existing dataset on “Natural protected areas in Cambodia (1993-2023)”
Open Development Cambodia (ODC) updated an existing dataset on “Natural protected areas in Cambodia (1993-2023)” adding 1 new map features in Pursat Province from sub-decree no. 144 on the establishment of Bakan protected landscape. This dataset contains data of eight types of protected areas in Cambodia (national park, wildlife sanctuary, protected landscape, multiple use, natural heritage site, Ramsar site, biosphere reserve and marine national park) with issuing dates starting from 1993 to 2023. The data was collected from government agencies and non-governmental organisations in both pdf and shapefile formats. Geographic data is encoded in the WGS 84, Zone 48 North coordinate reference system.