Announcement of Phnom Penh Water Supply Authority on the state of water supply in the dry season 2020
On 12 March 2020, the Phnom Penh Water Supply Authority has released an announcement addressing the concern over water supply usage in the up coming dry season. The announcement told the public to save and limited the usage of clean water. Since Phnom Penh is developing in fast pace, demand for clean water outnumbered the supply hence the Phnom Penh Water Supply Authority urges the public to save clean waters so that downtown area of Phnom Penh have adequate clean water usage by not using clean water to clean the house, vehicles and gardening etc.