Announcement on the 2nd social security pension payment in August 2023 for veterans, civil servants, and dependents
On August 28, 2023, the National Social Assistance Fund (NCSF) issued an announcement on the 2nd Social Security pension payment in August 2023.
The payment will be provided on Tuesday, the 13th Srapor, the year of rabbit, BE 2567, which is on August 29, 2023, at 2:00 p.m. through the partner banking system. Veterans, civil servants, and dependents with addresses in Phnom Penh can get their pensions through the banking system Canadia in all branches in the capital, province, municipality, district, khan all over the country by bringing their Canadia Bank account book and Cambodian ID card or ATM card (via ATMs).