Announcement on the decision of the Royal Government of Cambodia to suspend some administrative services of the Municipality, District, Khan administration
On 13 September 2023, the Royal Government of Cambodia issued an announcement regarding the decision to suspend some administrative services of the Municipality, District, Khan administration.
According to the announcement, the government has decided to suspend administrative services, which require citizens working in the informal economy to apply for a business license and resume business at the One Window Service Office. The informal businesses that are excluded from the registration process are cultural and art, education, tourism, commerce, agriculture and manufacturing.