Announcement on the launch of the official website and registration for the 20th Francophone Summit in Cambodia
On 14 August 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued an announcement on the launch of the official website and registration for the 20th Francophone Summit in Cambodia.
The Secretariat of the National Commission for the 20th Francophone Summit is honored to inform the national and international public that, as the host of the 20th Francophone Summit, which will be held from 14 to 16 November 2026, the National Committee for the 20th Francophone Summit has officially launched the 20th Francophone Summit website: www.francophonie2026.gov.kh or by scanning the QR Code below.