Announcement on the revision of entry requirements to Cambodia, the implementation of preventive measure and quarantine
Pursuant to the announcement on the revision of entry requirements to Cambodia, the implementation of preventive measure and quarantine, the Royal Government of Cambodia has decided to modify some mechanisms for the implementation of health measures and the implementation of sponsorship mechanisms, such as:
- Foreign investors, investors, company employees, experts and technicians from China, Japan, South Korea, Vietnam, Thailand, the United States and the European Union who are guaranteed need to have documents such as health certificates issued by the authorities indicting COVID-19 free within 72 hours prior to departure, Certificate of Payment Guarantee issued by the Royal Government of Cambodia, valid visa and along with the mechanism stated in the notification upon arrival to Cambodia International Airport.
- General Foreign travelers who have arrived in Cambodia must have to quarantine, deposit $2,000, purchase health insurance and be tested in case of suspicion and on the 13th day of quarantine.
- Foreign travelers who are diplomats and international organizations holding A-type diplomatic visas and official B-type visas who arrive in Cambodia must comply with the notification on the revision of health measures to apply to diplomats and international organizations who holds an official type A visa and an official type B visa.
- Cambodian passengers who use a Cambodian passport or a passport issued by a foreigner who has arrived in Cambodia must have to quarantine, no deposit nor purchase health insurance and be tested in case of suspicion and on the 13th day of the quarantine.