His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, will virtually participate in the ASEAN-U.S. Foreign Ministers’ Meeting
On 22 September 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, will virtually participate in the ASEAN-U.S. Foreign Ministers’ Meeting on 23 September 2021. The ASEAN Foreign Ministers and His Excellency Antony Blinken, Secretary of State of the United States, are expected to follow up on the discussion during the Special ASEAN-U.S. Foreign Ministers’ Meeting and the ASEAN Post Ministerial Meeting (PMC) with the U.S. They will also exchange views on ways and means to further strengthen ASEAN-U.S. cooperation in the fight against the COVID-19 pandemic and its impacts. Regional and international issues of common interest and concerned will also be raised.