His Excellency WANG Yi, State Councilor and Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, will pay an official visit to the Kingdom of Cambodia
On 10 September 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on His Excellency WANG Yi, State Councilor and Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, will pay an official visit to the Kingdom of Cambodia on 12-13 September 2021. The official visit of His Excellency Wang Yi to Cambodia will further strengthen the traditional friendship and Comprehensive Strategic Partnership of cooperation between the two countries in the midst of current global challenges.