Joint press release: Signing ceremony of record of discussions on “Project for development of clean energy transition road map toward Carbon Neutral Society”
On 11 January 2023, Japan International Cooperation Agency (JICA) and Ministry of Mines and Energy has posted a joint press release on the signing ceremony of record of discussions on “Project for development of clean energy transition road map toward Carbon Neutral Society”.
The purpose of the Project is to develop the Roadmap towards carbon neutral society in Cambodia with the best balance among energy security, economic growth and environmental protection. The project is planned to start in March 2023.