On 21 August 2017, the Ministry of Information issued a letter laying out recommendations to owners of radio and television stations and other media outlets as follows:
• Alcohol-associated reward advertising is allowed only in the period of 15 days before and after Khmer New Year, Chinese New Year and Water Festival. Besides, such advertisements shall get prior authorization from the Ministry Information.
• All advertisements for alcohol beverages that use activities or images that attract people, especially youth, shall be prohibited.