Outcomes of the ASEAN high-level forum on sub-regional cooperation for sustainable development and inclusive growth
On 01 December 2021, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the ASEAN high-level forum on sub-regional cooperation for sustainable development and inclusive growth via videoconference on 30 November 2021. During the forum, government officials from around the region and representatives of international organizations and development partners participated in two sessions of discussion on (1) Recovering together: Advancing sub-regional cooperation in ASEAN and (2) ASEAN’s partnership with external partners and relevant stakeholders in sub-regional development and narrowing development gaps.