Outcomes of the video call between Samdech Akka Moha Sena Padei Techo HUN SEN, Prime Minister of Cambodia, and His Excellency Dato’ Sri Ismail Sabri bin Yaakob, Prime Minister of Malaysia
On 25 January 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on outcomes of the video call between Samdech Akka Moha Sena Padei Techo HUN SEN, Prime Minister of Cambodia, and His Excellency Dato’ Sri Ismail Sabri bin Yaakob, Prime Minister of Malaysia on 25 January 2022. During the conversation, the two Prime Ministers exchanged views on bilateral relations and on Cambodia’s efforts, as the current ASEAN Chair, to support a peaceful solution to the crisis in Myanmar.