Press release on the discussion between Cambodian Foreign Minister and U.S. Ambassador about Cambodia-US relations
On 2 September 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the discussion of a meeting on 28 August 2023 between His Excellency Kitti Tesaphibal Bindit HUN MANET, and the U.S. Congressional Staff delegation led by Mr. Alex Carnes, Majority Clerk for the Subcommittee on State, Foreign Operations and Related Programs of the U.S. Senate.
The Deputy Prime Minister and the Ambassador reaffirmed their commitment to further strengthen the bonds of friendship and cooperation between both countries and touched on some aspects of the promotion of bilateral ties.