Press release on the outcomes of the meeting between His Excellency Keo Remy, President of the Cambodian Human Rights Commission, and His Excellency Christian DesRoches, Canadian Ambassador
On 18 August 2026, Cambodian Human Rights Committee issued a press release on the outcomes of the meeting between His Excellency Keo Remy, President of the Cambodian Human Rights Commission, and His Excellency Christian Des Roches, Canadian Ambassador.
His Excellency Keo Remy, Senior Minister and President of the Cambodian Human Rights Committee (CHRC), met with and discussed cooperation with His Excellency Christian Des Roches, Canadian Ambassador, at the CHRC conference hall. The meeting aimed to further strengthen cooperation between the CHRC and Canada in the field of human rights.