Press release: The Public Financial Management Reform Steering Committee meeting to review and discuss the 2025 annual monitoring and evaluation report on the implementation of the Public Financial Management Reform Program, Stage IV, “Performance Accountability”
On 3 February 2026, the Ministry of Economy and Finance issued a press release on the Public Financial Management Reform Steering Committee meeting to review and discuss the 2025 annual monitoring and evaluation report on the implementation of the Public Financial Management Reform Program, Stage IV, “Performance Accountability.”
Based on the 2025 annual monitoring and evaluation report, the ‘reliability of the budget’ maintains the system’s resilience, reflected through revenue growth compared to 2024, and remains within +/- 5% of the law.