Prime​ Minister​ further​ strengthens​ Cambodia’s​ commitment​ to​ high-quality​ cooperation​ during​ Third​ Belt​ and​ Road​ Forum​ for​ International​ Cooperation​ in​ Beijing
On​ 19​ October​ 2023,​ the​ Ministry​ of​ Foreign​ Affairs​ and​ International​ Cooperation​ issued​ a​ press​ release​ on​ the​ outcomes​ and​ commitment​ to​ the​ Third​ Belt​ and​ Road​ Forum​ for​ international​ cooperation​ in​ Beijing.​ The​ theme​ was​ “High-quality​ Belt​ and​ Road​ Cooperation:​ Together​ for​ Common​ Development​ and​ Prosperity.”