​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៥​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២១​ លោក​ Luke​ Arnold​ ភារធារី​ស្ថានទូត​អូស្ត្រាលី​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​ជួប​ជាមួយ​ ឯកឧត្តម​ កិត្តិ​សេដ្ឋា​បណ្ឌិត​ ចម​ ប្រសិទ្ធ​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ វិទ្យាសាស្ត្រ​ បច្ចេកវិទ្យា​ និង​នវានុវត្តន៍​ ដើម្បី​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេភាគី​ លើ​ការ​ទទួល​បាន​ទឹក​ស្អាត​ប្រើប្រាស់​ នៅ​តាម​បណ្តា​ខេត្ត​នានា​ ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ លោក​ Arnold​ បាន​សង្ខេប​ពី​ របកគំហើញ​នៃ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ និង​ការ​វិភាគ​ចុង​ក្រោយ​ លើ​បណ្តាញទឹក​ស្អាត​នៅ​តាម​ខេត្ត​នានា​ ទៅ​ដល់​ឯកឧត្តម​ ទេស​រដ្ឋមន្ត្រី​ ចម​ ប្រសិទ្ធ​ ដែល​គាំទ្រ​តាម​រយៈ​កម្មវិធី​ការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​របស់​អូស្ត្រាលី​ ជាមួយ​ថវិកា​ចំនួន​៤៩​លាន​ដុល្លា​អូស្ត្រាលី​។​
​ការ​សិក្សា​នេះ​ បង្ហាញ​ថា​ ខណៈ​ពេល​ដែល​មាន​តែ​ ៤៧%​ប៉ុណ្ណោះ​ នៃ​ភូមិ​ទាំងអស់​នៅ​កម្ពុជា​ ដែល​មាន​បណ្តាញទឹក​ស្អាត​នៅ​ត្រឹម​ឆ្នាំ​២០២០​ តួលេខ​នៃ​បណ្តាញទឹក​ស្អាត​នេះ​ អាច​កើនឡើង​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ តាម​រយៈ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ និង​ភាព​ជា​ដៃគូ​រវាង​ ស្ថាប័ន​សាធារណៈ​ និង​ ឯកជន​ ដើម្បី​បង្កើន​ការ​វិនិយោគ​និង​នវានុវត្តន៍​ ពី​សំណាក់​វិស័យ​ឯកជន​ សម្រាប់​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ស្អាត​។​
​លោក​ Arnold​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ “​អូស្ត្រាលី​នឹង​បន្ត​ធ្វើការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​វិស័យ​ទឹក​ស្អាត​បន្ថែម​ទៀត​ នេះ​ក៏​ព្រោះតែ​ផល​ប៉ះពាល់​ដោយ​ផ្ទាល់​ទៅ​លើ​សុខភាព​ និង​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ នៅ​ពេល​ដែល​ពួក​គាត់​មានទឹក​ស្អាត​ប្រើប្រាស់​នៅផ្ទះ​។​”​