​​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៤​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២០​ ក្រុម​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ សមាគម​ និង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ចំនួន​ ២៤​ ដែល​កំពុងធ្វើការ​ងារ​លើ​វិស័យ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ ព្រៃឈើ​ និង​បរិស្ថាន​ បាន​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម​ ធ្វើការ​ថ្កោលទោស​ចំពោះ​ ក្រុមហ៊ុន​ស៊ី​ង​បាយ​អូ​ថេ​ក​ (​ខេ​ម​បូ​ឌា​)​ ខូ​អិ​ល​ធី​ឌី​ (Think​ Biotech​ Co.,​ Ltd)​ ដែល​បាន​ប្រើ​កងកម្លាំង​សន្តិសុខ​ដោយ​មិន​សម​ហេតុផល​ក្នុង​ការ​ឃាត់ខ្លួន​សកម្មជន​បរិស្ថាន​និង​ព្រៃឈើ​ចំនួន​៤​ នាក់​ រួម​មាន​លោក​ អ៊ូច​ ឡេ​ង​ ប្រធាន​អង្គការ​ ក្រុម​កិច្ចការ​ពិសេស​សិ​ទិ្ធ​មនុស្ស​កម្ពុជា​ និង​ជា​ម្ចាស់​ពានរង្វាន់​វីរៈជន​បរិស្ថាន​ Goldman​ Environmental​ Prize​ ឆ្នាំ​២០១៦,​ លោក​ ខេ​ម​ សុខ​ឃី​ និង​លោក​ ស្រី​ ថី​ ដែល​ជា​សមាជិក​បណ្តាញ​សហគមន៍​ព្រៃ​ឡង់​ និង​លោក​ មេន​ ម៉ាត់​ សកម្មជន​បរិស្ថាន​ដែល​ត្រូវ​បាន​ទទួល​រង​អំពើ​ហិង្សា​ពី​សំណាក់​កម្មករ​ក្រុមហ៊ុន​នៅ​ក្នុង​បរិវេណ​ និង​ស្ថិត​នៅ​ក្រោម​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ មុន​ពេល​ពួក​គេ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​កាន់​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ស្រុក​សំបូរ​ ខេត្តក្រចេះ​។​
​ក្រុម​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ សមាគម​ និង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ចំនួន​ ២៤ ​ សូម​អំពាវនាវ​ឱ្យ​នគរបាល​នៃ​អធិការដ្ឋាន​ស្រុក​សំបូរ​ ខេត្តក្រចេះ​ សូម​រក្សា​សុវត្ថិភាព​ និង​ដោះ​លែង​សកម្មជន​បរិស្ថាន​ទាំង​៤​ នាក់​ខាងលើ​ដោយ​គ្មាន​លក្ខខណ្ឌ​។​ សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម​ក៏​ស្នើ​ឱ្យ​ប៉ូ​លី​ស​នៃ​អធិការដ្ឋាន​ស្រុក​និង​ខេត្តក្រចេះ​ ធ្វើការ​ស៊ើបអង្កេត​ចំពោះ​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​នៃ​ការ​ឃាត់ខ្លួន​សកម្មជន​បរិស្ថាន​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ី​ង​បាយ​អូ​ថេ​ក​ និង​ស្វែងរក​ជន​ដៃដល់​ទាំង​២​នាក់​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ដែល​បាន​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​លើ​លោក​ មេន​ ម៉ាត់​ ​មក​ផ្តន្ទាទោស​តាម​នីតិវិធី​ច្បាប់​ជា​ធរមាន​ដើម្បី​ការពារ​សិទ្ធិ​របស់​ជន​រង​គ្រោះ​។​