​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២១​ ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ បាន​រៀបចំ​ពិធី​បើក​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ​ស្ដី​ពី​ការ​ចាប់ផ្ដើម​អនុវត្ត​គម្រោង​បែងចែក​ដី​ដើម្បី​សង្គមកិច្ច​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ដំណាក់កាល​ទី​៣​ (LASED​ III)​ តាម​ប្រព័ន្ធ​អន​ឡាញ​។​
​គម្រោង​បែងចែក​ដី​ដើម្បី​សង្គមកិច្ច​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ ដំណាក់កាល​ទី​៣​ ជា​គម្រោង​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ដែល​មាន​ថវិកា​សរុប​ ១០៧​ លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​ ក្នុង​នោះ​ឥណទាន​ធនាគារពិភពលោក​ចំនួន​ ៩៣​លាន​ដុល្លារ​ និង​ថវិកាបដិភាគ​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ចំនួន​ ១៤​លាន​ដុល្លារ​ សហការ​អនុវត្ត​ដោយ​ក្រសួង​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និង​សំណង់​ និង​ក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខា​ប្រមាញ់​ និង​នេសាទ​ សម្រាប់​រយៈពេល​ ៦​ឆ្នាំ​ ពី​ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០២០​ ដល់​ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២៦​ ក្នុងភូមិ​សាស្ត្រ​គោលដៅ​ដែល​មាន​ដី​សម​ស្រប​ និង​នៅ​ទីតាំង​ចំនួន​ ៧១​ ក្នុង​នោះ​ ២៦​ទីតាំង​ សម្រាប់​ការងារ​សម្បទាន​ដី​សង្គមកិច្ច​ និង​៤៥​ទីតាំង​ សម្រាប់​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ មាន​ផ្ទែ​ដី​សរុប​ ៣០​ ០០០​ហិ​កតា​ ក្នុង​នោះ​ផ្ទៃដី​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ១០​ ០០០​ហិ​កតា​ និង​មាន​អ្នក​ទទួលផល​សរុប​ ៦​ ៥០០​គ្រួសារ​ ក្នុង​នោះ​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ១​ ៥០០​គ្រួសារ​។​ សកម្មភាព​របស់​គម្រោង​ផ្តោត​លើ​ការងារ​សំខាន់​ចំនួន​ ៥​ គឺ​ការងារ​សម្បទាន​ដី​សង្គមកិច្ច​ ការ​ចុះបញ្ជី​ដី​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ ការ​ធ្វើ​ផែនការ​ប្រើប្រាស់​ដី​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​រូប​វន្ត​ និង​ការ​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​អ្នក​ទទួលផល​។​