សេចក្តីជូនដំណឹង​ស្តី​ពី​ការ​បញ្ឈប់​ការ​កាន់កាប់​ដី​ដោយ​ខុសច្បាប់​នៅ​ក្នុង​ឧទ្យាន​ជាតិ​ព្រះ​សុរា​ម្រិ​ត​-​កុស​មៈ​”​គី​រី​រម្យ​”
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ២៤​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០១៨​ ក្រសួងបរិស្ថាន​បាន​ចេញ​សេចក្តីជូនដំណឹង​មួយ​ស្តី​ពី​ ការ​បញ្ឈប់​ការ​កាន់កាប់​ដី​ដោយ​ខុសច្បាប់​នៅ​ក្នុង​ឧទ្យាន​ជាតិ​ព្រះ​សុរា​ម្រិ​ត​-​កុស​មៈ​ “​គី​រី​រម្យ​”​ ដោយ​កន្លង​មក​ក្រសួងបរិស្ថាន​ពិនិត្យ​ឃើញ​ថា​ តំបន់​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​ឧទ្យាន​ជាតិ​មួយ​នេះ​ មាន​ចលនា​ទន្ទ្រាន​កាន់កាប់​ដី​រដ្ឋ​ដោយ​ខុសច្បាប់​ រួម​មាន​ ការ​កាប់​ទន្ទ្រាន​កាន់កាប់​ ការ​ផ្ទេរ​ និង​ទិញ​លក់​ដី​ដោយ​ខុសច្បាប់​ ជា​ពិសេស​ច្បាប់​ស្តី​ពី​តំបន់ការពារធម្មជាតិ​ ទោះបីជា​ក្រសួងបរិស្ថាន​ រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​ និង​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ព្រះ​សីហ​នុ​ បាន​ខិតខំ​ការពារ​ និង​ទប់ស្កាត់​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​។​ ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​សកម្មភាព​ល្មើសច្បាប់​ទាំងនេះ​ ក្រសួង​បាន​អំពាវនាវ​ និង​ដាក់​ចេញ​នូវ​វិធានការ​មួយ​ចំនួន​ដូច​ជា​៖
• ​បដិសេធ​នូវ​រាល់​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​កាន់កាប់​ដី​ ដោយ​ខុសច្បាប់​គ្រប់​ប្រភេទ​នៅ​ក្នុង​ឧទ្យាន​ជាតិ​ព្រះ​សុរា​ម្រិ​ត​-​កុស​មៈ​ “​គី​រី​រម្យ​”
• ​អ្នក​ដែល​បាន​ និង​កំពុង​កាន់កាប់​ដី​ដោយ​ខុសច្បាប់​ត្រូវ​បញ្ឈប់​សកម្មភាព​ទាំងអស់​ជា​បន្ទាន់​ ហើយ​ត្រូវ​រុះរើ​សំណង់​គ្រប់​ប្រភេទ​ដោយ​ខ្លួនឯង​ និង​ប្រគល់​ទីតាំង​ដី​ទាំងនោះ​ដោយ​ឥត​លក្ខខណ្ឌ​ មក​ជូន​ក្រសួងបរិស្ថាន​គ្រប់គ្រង​វិញ
• ​ស្ថាប័ន​ និង​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ពាក់ព័ន្ធ​ ត្រូវ​ចាត់វិធានការ​ទប់ស្កាត់​ និង​បង្ក្រាប​ ការ​កាប់​គាស់​ រុករាន​ដី​ព្រៃ​ ឆ្ការ​ ដុត​ និង​ឈូស​ឆាយដី​ព្រៃ​ ព្រមទាំង​ការ​សង់ផ្ទះ​ សង់​តូប​ សង់រោង​ ដើម្បី​យក​ដី​ធ្វើ​ជា​កម្មសិទ្ធិ​នៅ​ក្នុង​ដែន​ឧទ្យាន​ជាតិ​នេះ​ ដែល​ជា​បទល្មើស​ធនធានធម្មជាតិ​ មាន​ចែង​ក្នុង​មាត្រា​ ៦២​ និង​ ៦៣​ នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​តំបន់​ការពារ​ធនធានធម្មជាតិ
• ​រដ្ឋបាល​មូលដ្ឋាន​ ជា​ពិសេស​ ភូមិ​ ឃុំ​ និង​ស្រុក​ ត្រូវ​បញ្ឈប់​ជា​បន្ទាន់​នូវ​ការ​បញ្ជាក់​លើ​លិខិត​ទិញ​-​លក់​ដី​រដ្ឋ​ ផ្ទេរសិទ្ធិ​ ឬ​បញ្ជាក់​លើ​ប្លង់​បង្ហាញ​ទីតាំង​ដី​ នៅ​ក្នុង​ដែន​ឧទ្យាន​ជាតិ​ព្រះ​សុរា​ម្រិ​ត​-​កុស​មៈ​ “​គី​រី​រម្យ​”​
សេចក្តីជូនដំណឹង​នេះ​ ត្រូវ​ចូលរួម​សហការ​អនុវត្ត​ឱ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ជូនដំណឹង​នេះ​តទៅ​។​