នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ០៤​ ខែ​ កក្កដា​ ឆ្នាំ​ ២០១៧​ ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ បាន​ចេញ​សេចក្តីជូនដំណឹង​មួយ​ស្តី​ពី​ ការ​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​របស់​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុងស្រុក​ បន្ទាប់​ពី​ក្រសួង​កត់សម្គាល់​ឃើញ​ថា​ មាន​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​មួយ​ចំនួន​ មិន​បាន​យកចិត្តទុកដាក់​អនុវត្ត​តាម​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​នៃ​មាត្រា​ ១០​ និង​ មាត្រា​ ២៥​ នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ និង​បាន​អនុវត្ត​ផ្ទុយ​នឹង​លក្ខន្តិកៈ​របស់​ខ្លួន​ថែម​ទៀត​។​
​ដើម្បី​ធានា​ឱ្យ​ការ​ចូលរួម​អនុវត្ត​ច្បាប់​ស្តី​ពី​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ ក្រសួងមហាផ្ទៃ​បាន​ជម្រាប​ជូនដំណឹង​ដល់​គ្រប់​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុងស្រុក​ដែល​បាន​ចុះបញ្ជី​ និង​តម្កល់​សំណុំ​ឯកសារ​នៅ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ ត្រូវ​បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​៖
• ​ស្រប​តាម​មាត្រា​ ១០​ នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ និង​ជូនដំណឹង​ជា​លាយលក្ខណ៍អក្សរ​អំពី​ព័ត៌មាន​រាល់​គណនី​ដែល​ត្រូវ​បើក​សម្រាប់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​របស់​ខ្លួន​នៅ​ធនាគារ​ ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​មក​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ និង​ក្រសួង​សេ​ដ​កិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឱ្យ​បាន​មុន​ដំណាច់​ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៧​ ជា​កំណត់​។
• ​ស្រប​តាម​មាត្រា​ ២៥​ នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​សមាគម​ និង​អង្គការ​មិនមែន​រដ្ឋាភិបាល​ និង​ផ្ញើ​របាយការណ៍​មក​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ និង​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ មិន​ឱ្យ​ហួស​ពី​ដំណាច់ខែ​ កុម្ភៈ​ នៃ​ឆ្នាំ​បន្ទាប់​។​
• ​ផ្ញើ​របាយការណ៍​បូក​សរុប​សកម្មភាព​ការងារ​ និង​របាយការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រចាំឆ្នាំ​ ២០១៦​ មក​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ និង​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ឱ្យ​បាន​មុន​ដំណាច់​ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​ ២០១៧​ ជា​កំណត់​។​