​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ០៧​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​ ២០២៣​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​បាន​ចេញ​នូវ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​កម្ពុជា​ និង​ចិន​ បេ្ត​ជ្ញា​ជំរុញ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ត្បូង​ពេជ្រ​ និង​អបអរសាទរ​ឆ្នាំ​ ២០២៤​ ជា​ឆ្នាំ​នៃ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ប្រជាជន​ និង​ប្រជាជន​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​ផ្លូវការ​របស់​ខ្លួន​។​
​យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ឯកឧត្តម​ សុខ​ ចិន្តា​សោភា​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និង​ជា​រដ្ឋ​មន្តី​ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​បាន​ទទួល​ជំនួប​សម្ដែង​ការ​គួរសម​ពី​សំណាក់​ ឯកឧត្តម​ ឡូ​វ​ ឈឹ​ន​ជៀន​ សមាជិក​គណៈកម្មាធិការ​អចិន្ត្រៃយ៍​នៃ​សភា​តំណាង​ប្រជាជន​ចិន​ និង​ជា​ ប្រធាន​គណៈកម្មាធិការ​កិច្ចការបរទេស​ នៅ​ទីស្ដីការក្រសួង​។​