​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២០​ ស្ថានទូត​ជប៉ុន​ប្រចាំ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​មួយ​ស្តី​ពី​ការ​ផ្តល់​ជំនួយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ជ​បុ​៉​ន​សំរាប់​ការ​ស្ថាបនា​ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ​ សុខភាព​មាតា​និង​ទារក​ និង​អនាម័យ​ និង​ការ​កសាង​សមត្ថភាព​យុវជន​។​ រដ្ឋាភិបាល​ជ​បុ​៉​ន​បាន​យល់ព្រម​ផ្តល់​ប្រាក់​ចំនួន​ ៨៩០,៤៧១​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​ដល់​អង្គការ​ចំនួន​៣​ ក្រោម​គ្រោង​ការណ៍​ជំនួយ​ហិរញ្ញប្បទាន​ឥត​សំណង​សំរាប់​គម្រោង​របស់​អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល​ជ​បុ​៉​ន​។​ គម្រោង​​​ទាំង​៣​ រួម​មាន​៖
• ​គម្រោង​សាងសង់​អាង​ស្តុក​ទឹក​សម្រាប់​លើកកម្ពស់​កសិកម្ម​នៅ​ព្រះ​វិហារ​ ភូមិ​ធម្មជាតិ​សម្តេច​តេ​ជោរ​ (​ថវិការ​ចំនួន ​៨៥,០១៩​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​)
• ​គម្រោងការ​រួម​បញ្ចូល​គ្នា​ សុខភាព​ អាហារ​រូប​ត្ថ​ម្ភ​ ទឹក​ស្អាត​និង​អនាម័យ​នៅ​ក្នុង​ខេត្តព្រះវិហារ​ (​ឆ្នាំ​ទី​១)​ (​ថវិការ​ចំនួន​ ៤៥២,៤២៧​ ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​)
• ​គម្រោងការ​កសាង​សមត្ថភាព​យុវជន​ក្នុង​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​ តាម​រយះ​ការ​ពង្រឹង​ម​ជ្ឈ​ម​ណ្ខ​ល​សិក្សា​សហគមន៍​ (​ឆ្នាំ​ទី​១)​ (​ថវិការ​ចំនួន ​៣៥៣,០២៥​ ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក​)​