សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​លទ្ធផល​កិច្ច​ពិភាក្សា​សន្ទនា​អាស៊ាន​-​នូ​វ៉ែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​លើក​ទី​២៧​ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ខេត្តសៀមរាប​នៅ​ថ្ងៃ​២០​ដល់​២១​ ខែ​កុ​ម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២០
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២១​ ខែ​កុ​ម្ភះ​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​នៅ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម​ និង​គេហទំព័រ​ផ្លូវការ​របស់​ខ្លួន​ស្តី​ពី​លទ្ធផល​កិច្ច​ពិភាក្សា​សន្ទនា​អាស៊ាន​-​នូ​វ៉ែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​លើក​ទី​២៧​ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ខេត្តសៀមរាប​នៅ​ថ្ងៃ​២០​ដល់​២១​ខែ​កុ​ម្ភះ​ឆ្នាំ​២០២០​។​ បើ​យោង​ទៅ​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ កិច្ច​ពិភាក្សា​សន្ទនា​នេះ​ផ្តល់​នូវ​កាលា​នុ​វត្ត​ដើម្បី​អោយ​ភាគី​ទាំង​ពីរ​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​នូវ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ រៀបចំ​ទិស​ដៅ​ពេល​អនាគត​និង​ដើម្បី​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ថ្នាក់​អាស៊ាន​-​នូ​វ៉ែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​ដែល​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ៩​ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​២០២០​នៅ​ទីក្រុង​ដា​ណា​ង​ ប្រទេស​វៀតណាម​។​
​អង្គប្រជុំ​បាន​ពិភាក្សា​បញ្ហា​ដែល​ជា​ផលប្រយោជន៍​និង​ជា​កង្វល់​រួម​ជា​ច្រើន​ដែល​មាន​ដូច​ជា​ កា​រវិ​វត្ត​ថ្មីៗ​នៅ​ក្នុង​អាស៊ាន​ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​នូ​វែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​ និង​នៅ​តំបន់​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក​ខាងត្បូង​ ព្រមទាំង​បញ្ហា​ ក្នុង​តំបន់​ និង​អន្តរជាតិ​ ដូច​ជា​ ទស្សនទាន​ឥណ្ឌូ​ប៉ា​ស៊ី​ហ្វិ​ក​ ឧបទ្វីប​កូរ៉េ​និង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លង​ដែន​ និង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ជាដើម​។​អង្គប្រជុំ​ក៏​បាន​ពិនិត្យ​ឡើង​វិញ​ផង​ដែរ​នូវ​ភាព​ជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​អាស៊ាន​-​នូ​វែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​ដោយ​បាន​ពិភាក្សា​អំពី​សកម្មភាព​មួយ​ចំនួន​ដែល​អាច​អនុវត្ត​រួម​គ្នា​ដោយ​ផ្តោត​សំខាន់​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​ហានិភ័យ​គ្រោះ​មហន្តរាយ​ កា​រត​ភ្ជាប់​ និង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​សម្រាប់​សមាហរណកម្ម​អាស៊ាន​។​ លើស​នេះ​ផង​ដែរ​ អាស៊ាន​ និង​នូ​វែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​បាន​ពិភាក្សា​លើ​ឯកសារ​សំខាន់​ចំនួន​ពីរ​ គឺ​៖​ សេចក្តី​ព្រាង​សេចក្តី​ ប្រកាស​ទស្សនវិស័យ​រួម​ស្តី​ពី​ខួប​អនុស្សាវរីយ៍​លើក​ទី​៤៥​ឆ្នាំ​នៃ​ទំនាក់ទំនង​ដៃគូ​សន្ទនា​អាស៊ាន​-​នូ​វែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​ និង​ សេចក្តី​ព្រាង​ផែនការ​សកម្មភាព​ថ្មី​ (​ឆ្នាំ​២០២១-២០២៥)​ ដែល​ឯកសារ​សំខាន់​ទាំង​ពីរ​នេះ​ផ្តល់​ជា​ឯកសារ​គោលការណ៍​ណែនាំ​ ដើម្បី​តម្រង់​ទិស​វិស័យ​ជាក់លាក់​ថ្មីៗ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​អាស៊ាន​ និង​នូ​វែ​ល​ហ្សេ​ឡង់​។​