សេចក្តី​ប្រកាស​ស្តី​ពី​ សហភាព​អឺរ៉ុប​ប្រកាស​ចាប់ផ្តើម​នីតិវិធី​ផ្អាក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៩​ សហភាព​អឺរ៉ុប​បាន​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ដែល​អាច​នាំ​ឱ្យ​ផ្អាក​បណ្តោះអាសន្ន​នូវ​ការ​ទទួល​បាន​អនុគ្រោះ​ដល់​កម្ពុជា​ក្នុង​ទីផ្សារ​សហភាព​អឺរ៉ុប​ ក្រោម​គម្រោង​អ្វី​គ្រប់យ៉ាង​លើកលែងតែ​អាវុធ​ (EBA)​។​ ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ អ្វី​គ្រប់យ៉ាង​លើកលែងតែ​អាវុធ​ (EBA)​ អាច​ត្រូវ​បាន​លុប​ចោល​ ប្រសិនបើ​ប្រទេស​ទទួលផល​ មិន​គោរព​សិ​ទិ្ធ​មនុស្ស​ និង​សិទ្ធិ​ការងារ​សំខាន់ៗ​។​
​ការ​បើក​ដំណើរការ​នីតិ​វិធីដក​បណ្តោះអាសន្ន​មិន​ទាន់​ដល់​ដំណាក់​កាលដែល​មានការ​ផ្អាក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​នេះ​ទាំងស្រុង​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ជា​ដំណើរការ​មួយ​ដែល​អាច​ឈាន​ដល់​ការ​ផ្អាក​ ប្រសិនបើ​គ្មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​។​ គោលបំណង​នៃ​វិធានការ​របស់​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើ​ឡើង​នូវ​ស្ថានភាព​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ ដែល​ទទួលផល​ពី​ប្រព័ន្ធ​នេះ​។​
​សេចក្តីសម្រេច​ថ្ងៃនេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​បោះពុម្ពផ្សាយ​នៅ​ក្នុង​សារលិខិត​ផ្លូវការ​របស់​សហភាព​អឺរ៉ុប​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២​ ខែកុម្ភៈ​ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ ដែល​មាន​គោលបំណង​ ដើម្បី​ឈាន​ដល់​ស្ថានភាព​មួយ​ដែល​កម្ពុជា​ស្រប​តាម​កាតព្វកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ ក្រោម​អនុសញ្ញា​ស្នូល​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ និង​អង្គការ​ពលកម្ម​អន្តរជាតិ​:
• ​រយៈពេល​ ៦​ ខែ​ សម្រាប់​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​យ៉ាង​យកចិត្តទុកដាក់​ និង​ដើម្បី​ពិភាក្សា​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា
• ​រយៈពេល​ ៣​ ខែ​ទៀត​ ដែល​សហភាព​អឺរ៉ុប​ត្រូវ​ចំណាយ​លើ​ការ​រៀបចំ​របាយការណ៍​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ការ​រក​ឃើញ​
• បន្ទាប់​ពី​រយៈពេល​សរុប​ចំនួន​ ១២​ខែ​ គណៈ​ក​ម្មា​ការ​នឹង​បញ្ចប់​នីតិវិធី​ដោយ​មាន​សេចក្តីសម្រេច​ចុង​ក្រោយ​ ថា​តើ​ត្រូវ​ផ្អាក​ EBA​ ឬ​អត់​ រួម​ទាំង​ការ​សម្រេច​ថា​ ការ​ផ្អាក​នោះ​ស្ថិត​ក្នុង​ទំហំ​ប៉ុនណា​ឬ​រយៈពេល​យូរ​ប៉ុនណា​។​ ការ​ដក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ណាមួយ​នឹង​ចូល​ជា​ធរមាន​ បន្ទាប់​ពី​រយៈពេល​៦​ខែ​ក្រោយ​ការ​សម្រេច​។​
លោកស្រី​ Federica​ Mogherini​ តំណាង​ជាន់ខ្ពស់​ នៃ​សហភាព​អឺរ៉ុប​ និង​លោកស្រី​ Malmstrom​ ប្រធាន​គណៈកម្មការ​អឺរ៉ុប​ ផ្នែក​ពាណិជ្ជកម្ម​ បាន​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ផ្ទៃក្នុង​ ដើម្បី​ចាប់ផ្តើម​នីតិវិធី​នេះ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៤​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០១៨​។​ រដ្ឋ​សមាជិក​បាន​ផ្តល់​ការ​យល់ព្រម​របស់​ពួក​គេ​ ចំពោះ​សំណើរ​សុំ​របស់​គណៈកម្មការ​ ដើម្បី​ចាប់ផ្តើម​ដំណើរការ​ដក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​នៅ​ចុង​ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០១៩​។​