សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​ ការ​ចាប់ផ្តើម​ការ​ស៊ើបអង្កេត​ដក​អ្វី​គ្រប់យ៉ាង​លើកលែងតែ​អាវុធ​របស់​គណៈកម្មការ​​អឺរ៉ុបធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៩​ សភាពាណិជ្ជកម្ម​អឺរ៉ុប​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា​ បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​ ដើម្បី​សម្តែង​ការ​សោកស្តាយ​ ចំពោះ​ការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​គណៈកម្មការ​​អឺរ៉ុប​ ដើម្បី​ចាប់ផ្តើម​ការ​ស៊ើបអង្កេត​ជា​ផ្លូវការ​ ទៅ​លើ​ការ​ដក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ ដែល​បាន​ផ្តល់​ឱ្យ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ ក្រោម​អ្វី​គ្រប់យ៉ាង​លើកលែងតែ​អាវុធ​ (EBA)​។​ ក្នុង​នាម​ជា​អ្នកតំណាង​សំខាន់​នៃ​សហគមន៍​វិនិយោគទុន​ និង​សហគមន៍​អឺរ៉ុប​ដ៏​ធំ​នៅ​កម្ពុជា​ សភាពាណិជ្ជកម្ម​អឺរ៉ុប​ ព្រួយបារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ អំពី​ផលវិបាក​អវិជ្ជមាន​ នៃ​ការ​សម្រេចចិត្ត​នេះ​ លើ​ពាណិជ្ជកម្ម​បច្ចុប្បន្ន​ និង​អនាគត​រវាង​សហភាព​អឺរ៉ុប​ និង​កម្ពុជា​។​
​សភាពាណិជ្ជកម្ម​អឺរ៉ុប​ បាន​ទទូច​ថា​ កិច្ច​ពិភាក្សា​ និង​កិច្ចសហការ​ប្រកបដោយ​ការ​ស្ថាបនា​ គឺជា​ឧបករណ៍​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​បំផុត​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​កង្វល់​របស់​គណៈកម្មការ​​អឺរ៉ុប​ ស្តី​ពី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​ប្រជាធិបតេយ្យ​ភាវូបនីយកម្ម​ ជា​ជាង​ការ​ប្រឈម​មុខជា​មួយ​បញ្ហា​ តាម​រយៈ​ការ​ដាក់​សម្ពាធ​សេដ្ឋកិច្ច​ឯកតោភាគី​ ដែល​នឹង​បណ្តាល​ឱ្យ​មិន​មាន​បុព្វហេតុ​របស់​អឺរ៉ុប​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។​
​សភាពាណិជ្ជកម្ម​អឺរ៉ុប​ នឹង​ពិនិត្យ​តាមដាន​យ៉ាង​ដិត​ដល់​ នូវ​ស្ថានភាព​កំពុង​បន្ត​ និង​ដំណើរការ​ស៊ើបអង្កេត​ ដោយ​សហការ​យ៉ាង​ជិត​ស្និទ្ធ​ជាមួយ​សភាជាតិ​បារាំង​ អា​ឡឺ​ម៉​ង់​ អ៊ី​តា​លី​ ចក្រភព​អង់គ្លេស​ បេ​ដ​នេ​លុ​ច្ស​ និង​បណ្តា​ប្រទេស​ន័​រ​ឌី​ក​ ដែល​ចែករំលែក​ការ​ប្រឆាំង​របស់​ខ្លួន​ ចំពោះ​ការ​ដក​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​នៅ​រយៈពេល​ ៧​ឆ្នាំ​ខាង​មុខ​ នៃ​កាលបរិច្ឆេទ​ដក​ដើម​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៧​។​