​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២៤​ ក្រសួង​ធនធានទឹក​ និង​ឧតុនិយម​ បាន​ចេញផ្សាយ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​ដើម្បី​ស្តី​ពី​ការ​ទប់ស្កាត់​សកម្មភាព​ចាក់​ថ្ម​ចូល​ផ្ទៃ​ទន្លេ​។​ ក្រសួង​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ការ​ចាក់​ខ្សាច់​លុប​នេះ​ នឹង​បង្ក​ឧបសគ្គ​ ឬ​ធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​រាំងស្ទះ​ដល់​លំហូរ​ទឹកធម្មជាតិ​នៃ​ទន្លេ​ ហើយ​ជា​បទល្មើស​ដែល​មាន​បញ្ញត្ត​នៅ​ក្នុង​មាត្រា​៣៦​ នៃ​ច្បាប់​ស្តី​ពី​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានទឹក​នៅ​ក្នុង​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។​
​ក្រសួង​ធនធានទឹក​ និង​ឧតុនិយម​ សូម​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់​សាធារណជន​ អ្នក​សារព័ត៌មាន​ និង​អាជ្ញាធរ​គ្រប់​លំដាប់ថ្នាក់​ ជា​ពិសេស​រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពង់ចាម​ដែល​បាន​ចាត់វិធានការ​បន្ទាន់​ក្នុង​ការ​ទប់ស្កាត់​សកម្មភាព​ចាក់​ថ្ម​ចូល​ផ្ទៃ​ទន្លេ​ ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​ព្រៃ​ទទឹង​ ឃុំ​ឫស្សីស្រុក​ ស្រុក​ស្រី​សន្ធរ​ ខេត្តកំពង់ចាម​ ដែល​បាន​ចូលរួម​ថែរក្សា​ការពារ​ធនធានទឹក​ ជា​ទ្រព្យសម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​។​ ក្នុង​ន័យ​នេះ​ ក្រសួង​នឹង​បន្ត​តាមដាន​វិធានការ​កំណត់​ដែល​ដាក់​ចេញ​ដោយ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ចំពោះ​ភាគី​ម្ចាស់​ដី​។