សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​៖​ ការ​ផ្តល់​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​លើ​គ្រប់មុខ​ទំនិញ​ទាំងអស់​របស់​ចក្រភព​អង់គ្លេស​ និង​អៀ​ឡង់​ខាងជើង​ដល់​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៧​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២០​ ក្រសួងការបរទេស​ និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ​ បាន​ចេញផ្សាយ​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​មួយ​ស្តី​ពី​លទ្ធផល​នៃ​ជំនួប​ពិភាក្សា​ការងារ​រវាង​ ឯកឧត្តម​ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ប្រាក់​ សុ​ខុន​ និង​លោក​ជំទាវ​ Tina​ Redshaw​ ឯកអគ្គរាជទូត​ នៃ​ចក្រភព​អង់គ្លេស​និង​អៀ​ឡង់​ខាងជើង​។​
​យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ ចក្រភព​អង់គ្លេស​នឹង​អនុវត្ត​នូវ​គោលនយោបាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​ឯករាជ្យ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​០១​ ខែមករា​ ឆ្នាំ​២០២១​ តទៅ​។​ រដ្ឋមន្ត្រី​ទាំងអស់​របស់​អង់គ្លេស​បាន​សំរេច​ថា​ នឹង​មិន​បន្ត​អនុវត្ត​ការ​ព្យួរ​មួយ​ផ្នែក​នៃ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​របស់​សហភាព​អឺរ៉ុប​ក្នុង​ក្រប​ខណ្ឌ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​លើ​គ្រប់មុខ​ទំនិញ​ទាំងអស់​លើកលែងតែ​សព្វាវុធ​ មក​លើ​កម្ពុជា​ទៀត​ទេ​ ដោយហេតុ​ថា​ ចក្រភព​អង់គ្លេស​បាន​មើលឃើញ​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ជំងឺ​កូ​វី​ដ​-១៩​ មក​លើ​ក្រុម​មនុស្ស​ងាយ​រង​គ្រោះជា​ច្រើន​នៃ​សង្គម​កម្ពុជា​ ដែល​ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​ទាំង​កម្មករ​រោងចក្រ​ផង​ដែរ​។​ លោក​ជំទាវ​ឯកអគ្គរាជទូត​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ចក្រភព​អង់គ្លេស​កំពុង​រិះរក​វិធី​ ដើម្បី​បង្កើត​កិច្ច​សន្ទនា​ទៀងទាត់​ជាមួយ​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​កម្ពុជា​លើ​បញ្ហា​ផ្សេងៗ​ពាក់ព័ន្ធ​ន​នឹង​វិស័យ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​សេរីភាព​ផ្សេងៗ​ទៀត​។​