​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៩​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០២០​ អង្គការ​ Fauna​ &​ Flora​ International​ ប្រកាស​ថា​ កូន​សត្វ​ក្រពើ​ភ្នំ​ ១០​ ក្បាល​ ត្រូវ​បាន​ប្រទះ​ឃើញ​ដោយ​អ្នក​អភិរក្ស​កាលពី​ចុង​ខែមករា​នៅ​ក្នុង​ដែន​ជម្រក​តំបន់​អភិរក្ស​ ស្ថិត​នៅ​តាម​ទន្លេ​ស្ទឹង​ក្នុង​ ស្រុក​វាល​វែង​ ខេត្តពោធិ៍សាត់​។​ សេចក្តីថ្លែងការណ៍​បាន​និយាយ​ថា​ ក្នុង​រយៈពេល​មួយ​ទសវត្សរ៍​នេះ​ នេះ​គឺជា​លើក​ទី​ ២​ ហើយ​ដែល​កូន​សត្វ​ក្រពើ​ភ្នំ​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រទះ​ឃើញ​នៅ​ក្នុង​ព្រៃ​នៅ​កម្ពុជា​។​
​ក្រពើ​ភ្នំ​ត្រូវ​បាន​ចាត់​ប​ញ្ជូ​ល​ថា​ ជា​សត្វ​ជិត​ផុត​ពូជ​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​នៅ​ក្នុង​បញ្ជី​ក្រហម​របស់​ IUCN​ ហើយ​ពួក​វា​ត្រូវ​បាន​ប៉ាន់​ប្រមាណ​ថា​ មាន​ប្រហែល​តែ​ ២៥០​ ក្បាល​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​កំពុង​រស់រាន​មានជីវិត​នៅ​ក្នុង​ទន្លេ​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។